Za niespełna sześć miesięcy długo wyczekiwane Egzotarium przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego zostanie otwarte. Obecnie prace budowlane są na zaawansowanym etapie.
– W tej chwili trwają prace nad montażem fasad szklanych rozdzielających poszczególne strefy wewnątrz budynku. Specjaliści zajmują się aranżacją zbiorników wodnych, układaniem posadzek i montażem szkła wewnątrz zbiorników wodnych – wyjaśnia Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.
Zaawansowane prace nie tylko wewnątrz budynku
Prace wykończeniowe trwają także na zewnątrz obiektu. Kontynuowane są roboty przy budowie drogi dojazdowej oraz układaniu chodników. Chodniki, podobnie jak w Parku Bioróżnorodności, który graniczy z Egzotarium, będą wykonane z nawierzchni mineralnej. Ten sam typ budownictwa wykorzystany został w warszawskich Łazienkach i w parku okalającym Schonbrunn.
Natomiast droga budowana jest z kostki, którą docelowo przerośnie trawa, tak by miejsce wyglądam nie przypominało „betonozy”. Prowadzone są też prace budowlane w łazienkach i toaletach.
– Trwająca od września 2020 roku budowa powinna zakończyć się do połowy 2023 roku. Sam etap budowlany powinien potrwać do lutego/marca 2023 roku, później rozpocznie się aranżacja wnętrz. Otwarcie powinno nastąpić w wakacje. Koszt to około 70 mln zł – dodaje Rafał Łysy.
Jakie atrakcje będą czekać na zwiedzających?
W budynku powstaną dwie nowoczesne klasy lekcyjne, wyposażone w komputery, mikroskopy, systemy multimedialne, gdzie m.in. uczniowie okolicznych szkół będą mogli odbywać lekcje przyrody, biologii oraz geografii. Będą prowadzone tam warsztaty, wykłady, wystawy, a wszystko to w otoczeniu tropikalnych roślin i zwierząt. Powstanie również mini kino, w którym odwiedzający będą mogli obejrzeć film edukacyjny dotyczący rodzimej przyrody. W budynku powstanie także kawiarnia.
Z poziomu -1 ścieżka będzie prowadziła zwiedzającego do Palmiarni na parterze. Nie będzie ona jak dotychczas jedynie ogrodem botanicznym. Na tym poziomie głównymi eksponatami będą rośliny, ale wśród roślin projektantom udało się znaleźć miejsce także dla zwierząt. Pojawią się tam: legwan zielony, żółw żabuti, bazyliszek płatkogłowy, legwan czarny, boa dusiciel, pyton rombowy, pyton siatkowany, boa tęczowy brazylijski, anolis kubański, kajman okularowy, badylarka pospolita oraz tukan wielki.
Sama palmiarnia podzielona zostanie na trzy strefy: strefę klimatu śródziemnomorskiego, strefę pustynną i tropikalną, w każdej panować będą inne warunki. Sterowanie klimatem odbywać się będzie poprzez zapewnienie prawidłowej temperatury, wilgotności powietrza oraz światła, tak aby warunki zbliżone były jak najbardziej do tych panujących w naturze. Podróż po Egzotarium kończyć się będzie na szczycie rampy, która kieruje zwiedzających na pierwsze piętro. W tym miejscu znajdą się sale lekcyjne, przestrzeń wystawiennicza wystaw stałych czasowych oraz kino edukacyjne.