Prestiżowe wyróżnienie od Prezydenta RP dla dąbrowianina. Łukasz Baruch odznaczony przez Andrzeja Dudę

Łukasz Baruch został uhonorowany przez Prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami i potrzebujących pomocy. Dąbrowianin całkowicie utracił wzrok 18 lat temu. Od tamtego czasu poświęcił się muzyce i działalności społecznej.

Pałac Prezydencki – Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. 3 grudnia 2024
Pałac Prezydencki – Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. 3 grudnia 2024


Uroczystość udekorowania wyróżnionych w Pałacu Prezydenckim odbyła we wtorek, 3 grudnia 2024 roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.

Diametralna przemiana

Urodzony w 1980 roku pan Łukasz jest absolwentem Technikum Odzieżowego w Sosnowcu. Sześć lat pracował w wyuczonym zawodzie, aż do 2006 roku, w którym zupełnie utracił wzrok. Wtedy to, jak mówi, jego życie uległo diametralnej przemianie. Wówczas postanowił całkowicie poświęcić się muzyce.

Początki jego działalności artystycznej to śpiewanie z chórem „Wiara” Dąbrowskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych. Następnie związał się z Klubem „Helikon” i Pałacem Kultury Zagłębia.
Przełomem w jego życiu artystycznym był udział w Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty, organizowanym przez fundację „Mimo Wszystko” Anny Dymnej. Pan Łukasz trzykrotnie dostał się do finału tego konkursu, co otworzyło mu drogę do udziału w innych projektach Fundacji "Mimo wszystko", w tym tych realizowanych we współpracy z Telewizją Polską, a także organizowanych przez inne podmioty. Dzięki temu wystąpił w salach Zamku Królewskiego i Teatru "Ateneum" w Warszawie, katowickim "Spodku", Schronie Kultury "Europa" w Poznaniu, a także festiwalach twórczości osób niepełnosprawnych w Islandii i Bułgarii

Inspiracja

Dzięki uczestnictwu w Festiwalu Zaczarowanej Piosenki pan Łukasz zdobył doświadczenie artystyczne, ale przede wszystkim nawiązał kontakty z ludźmi, którzy – jak mówi – stali się dla niego wielką inspiracją do działania.

Za jedno ze swoich największych osiągnięć w działalności społeczno – artystycznej sam uznaje Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych i Słabowidzących „Dotyk Dźwięku”, którego jest – wraz z Małgorzatą Gębczyńską – współpomysłodawcą. Wydarzenie o znaczeniu ogólnopolskim jest corocznie organizowane przez Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej i dotąd miało już 15 edycji.

Wczorajszy laureat działa na rzecz wielu innych inicjatyw skierowanych na integrację osób niepełnosprawnych i pomoc im, o których można poczytać tutaj, czyli na stronie Fundacji "Wygrajmy razem", której – wraz z Karoliną Żelichowską – jest fundatorem.