Dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej powstał w 1888 roku na trasie Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej. Ostatnie lata nie były jednak dla niego zbyt łaskawe. Zabytkowy obiekt systematycznie popadał w ruinę i w pewnym momencie rozważano nawet jego wyburzenie.
Finalnie, dzięki porozumieniu miasta z PKP PLK, podjęto decyzję o przebudowie dworca oraz terenu w jego sąsiedztwie. Zapoczątkowane w grudniu 2021 r. prace mają sprawić, że budynek zachowa swój historyczny charakter, a zarazem przywrócona zostanie w nim obsługa pasażerów. Koszt inwestycji oszacowano na ponad 15,6 mln zł.
W pierwszym etapie przedsięwzięcia wykonano m. in. prace rozbiórkowe, wzmocniono fundamenty budynku, a także wykonano nowe stropy i więźbę dachową. Ponadto w pobliżu dworca zamontowano zbiorniki retencyjne wraz z oprzyrządowaniem (mają magazynować wodę deszczową, która będzie wykorzystywana do spłukiwania toalet, z innych przyjaznych środowisku rozwiązań warto odnotować ogrzewanie wykorzystujące pompy ciepła i energooszczędne oświetlenie). Później przystąpiono do renowacji elewacji i montażu poszycia dachowego. Wstawiono także okna, odtworzone na wzór tych, które oryginalnie znajdowały się w budynku. Już pod koniec zeszłego roku przedstawiciele PKP informowali, że większość prac przeniosła się do środka budynku, gdzie prowadzone są roboty wykończeniowe.
Zgodnie z deklaracjami prace przy modernizacji dworca mają zakończyć się w połowie roku. Na jakim są obecnie etapie? Najnowsze fotografie z placu budowy zobaczyć możecie w naszej galerii.
Dodajmy, że w budynku – obok kasy, poczekalni, toalet i dwóch punktów komercyjnych – planowane są także powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmować będzie miasto. Przenieść ma się tam Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości.