Przebudowa sieci wodociągowej w Starym Sosnowcu potrwa kilka miesięcy. Prace kosztować będą niemal 1,6 mln złotych

Rozpoczęła się przebudowa sieci wodociągowej w Starym Sosnowcu. Prace modernizacyjne przeprowadzane są wzdłuż ulicy Piłsudskiego oraz na wybranym odcinku od od alei Mireckiego do ulicy Jastrzębiej. Koszt prac wyniesie blisko 1,6 mln złotych.

W poniedziałek, 10 października rozpoczęła się przebudowa sieci wodociągowej w dzielnicy Stary Sosnowiec. Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przeprowadza prace wzdłuż ulicy Piłsudskiego oraz na fragmencie od od al. Mireckiego do ul. Jastrzębiej.

Wymianie ulegnie kilometrowy odcinek sieci wodociągowej. Wykonawca prac, którym jest firma Eurotech z Zabrza, po zakończeniu robót ziemnych odtworzy chodnik, gdzie była prowadzona wymiana sieci. Przedsiębiorstwo wybuduje nowy chodnik z kostki betonowej na odcinku 500 metrów.

Prace modernizacyjne zostały wyceniona na blisko 1,6 mln złotych. Zgodnie z pierwotnymi założeniami zostaną zakończone w kwietniu 2023 roku.

Sosnowieckie wodociągi z nowym sprzętem

Dodajmy, że niedawno RPWiK w Sosnowcu wzbogaciło się o nowy sprzęt – CityCycler, czyli sprzęt do czyszczenia i usuwania awarii na sieciach kanalizacyjnych. Jego wartość to blisko 2,5 mln zł.

Kaiser CityCycler. Fot. Facebook/ Arkadiusz Chęciński

Pojazd specjalny z zabudową typu CityCycler firmy Kaiser to najmniejsze urządzenie do hydrodynamicznego czyszczenia sieci kanalizacji z ciągłym systemem odzysku wody (water-recycling) spośród zabudów tworzonych przez firmę z Lichtensteinu – wyjaśnia Paweł Kopczyński, prezes Sosnowieckich Wodociągów.

Prezes RPWiK dodaje, iż kompaktowe wymiary pojazdu – wysokość 3104 mm, szerokość 2950 mm, długość 6899 mm – umożliwiają maksymalną mobilność w zabudowanym terenie, wąskich uliczkach oraz wśród ciasno zaparkowanych pojazdów. Podwozie pojazdu zostało wyposażone w pneumatyczne tylne zawieszenie, które umożliwi w terenie na podnoszenie lub obniżenie pojazdu.

Sprzęt służył będzie do czyszczenia i usuwania awarii na sieciach kanalizacyjnych. – W rurociągach znajdujemy najróżniejsze rzeczy są to na przykład nawilżone chusteczki czy ręczniki papierowe, które skutecznie potrafią zablokować kanalizację – tłumaczy Kopczyński. – Dzięki sprzętowi, który potrafi wytworzyć naprawdę duże ciśnienie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem, usuwając powstałe zatory i umożliwiając bezproblemowy odbiór ścieków – dodaje.