Mechanizm oszustwa polegał na przedkładaniu w Urzędzie Miasta Sosnowiec nierzetelnej dokumentacji, w której zawyżano liczbę uczniów oraz frekwencję uczęszczania przez nich na zajęcia w obu szkołach. To wprowadzano w błąd pracowników urzędu miejskiego w zakresie okoliczności warunkujących przyznanie oraz wysokość wsparcia finansowego. To skutkowało wypłatą na rzecz niepublicznych szkół dla dorosłych – liceum ogólnokształcącego oraz szkoły policealnej – dotacji oświatowych, które w rzeczywistości im się nie należały. Dotacje wyłudzano w latach 2016-2017 przy pomocy powołanego w tym celu w 2015 roku podmiotu gospodarczego, działającego jako Centrum Edukacji „Nova” Sp. z o. o. z siedzibą w Sosnowcu.
Sprawa wyszła na jaw przy okazji innego śledztwa
Na trop nieprawidłowości w funkcjonowaniu dwóch niepublicznych szkół w Sosnowcu wpadli prokuratorzy I Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Katowicach, prowadząc inne śledztwa, w tym dotyczące wyłudzeń kredytów. Materiały dotyczące sosnowieckich szkół zostały wyłączone do odrębnego postępowania prokuratorskiego. W toku śledztwa zgromadzono obszerny materiał dowodowy, w tym opinie biegłych z zakresu badania pisma ręcznego i podpisów, a także przesłuchano kilkuset świadków.
Śledztwo – pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach – prowadzili funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Akt oskarżenia i wyrok sądu I instancji
Akt oskarżenia, wniesiony przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach, objął 3 osoby:
- prezesa Centrum Edukacji „Nova” Sp. z o. o. w Sosnowcu,
- dyrektora obu szkół prowadzonych przez spółkę,
-
pracownika
Centrum Edukacji „Nova” Sp. z o. o., niepełniącego formalnie
żadnej funkcji.
W maju 2024 roku Sąd Okręgowy w Sosnowcu uznał wszystkich oskarżonych za winnych oszustwa na szkodę Gminy Sosnowiec.
Spośród trojga oskarżonych, jedynie jeden – dyrektor szkoły –przyznał się do stawianych mu zarzutów i wobec okazania skruchy sąd zawiesił mu wykonanie zasądzonej kary pozbawienia wolności.
Pozostali oskarżeni zostali skazani na kary bezwzględnego pozbawienia wolności – prezes spółki na okres jednego roku, zaś osoba organizująca cały proceder – na okres dwóch lat i sześciu miesięcy. Obaj wnieśli apelację.
Wyrok sądu II instancji
27 stycznia 2025 roku Sąd Apelacyjny w Katowicach potwierdził, że oskarżeni doprowadzili jednostkę samorządu terytorialnego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, lecz zmienił orzeczenie sądu I instancji w następujący sposób:
- pracownikowi niepełniącemu formalnie żadnej funkcji w Centrum Edukacji „Nowa” Sp. z o. o., który zajmował się przestępczym procederem, wymierzono karę półtora roku bezwzględnego pozbawienia wolności;
- prezes Centrum Edukacji „Nowa” Sp. z o. o. także został skazany na karę pozbawienia wolności, której wykonanie warunkowo zawieszono.
Wszyscy trzej skazani muszą uiścić grzywnę oraz naprawić wyrządzoną szkodę.
Pomóż nam stworzyć najlepszy portal dla Zagłębia Dąbrowskiego. Weź udział w krótkiej ankiecie – odpowiedz na pytania. Z góry dziękujemy!