Terminarz wydarzeń Święta Niepodległości w Zagłębiu

W tym roku Święto Niepodległości w Zagłębiu obchodzone jest przez cały tydzień. Uczczenie święta narodowego to nie tylko składanie kwiatów pod pomnikami, ale również wiele interesujących i ciekawych inicjatyw. Wybierać można od sportowych odsłon celebrowania po wspólne gry miejskie.

W Zagłębiu odbędzie się sporo wydarzeń związanych z obchodami Święta Niepodległości

Sosnowiec w tym roku obchody Święta Niepodległości rozplanowało na cały tydzień. Tak 7 listopada odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Matki Boskiej Szkaplerznej w Sosnowcu-Milowicach. Tuż po mszy składano kwiaty w Kapliczce u zbiegu ulic Brynicznej i Słonecznej.

„V Rajd Niepodległościowy Wokół Trzech Cesarzy” oraz „II Regionalny Zlot Patriotyczny” w Sosnowcu

Dziś, 9 listopada, PTTK w Sosnowcu zorganizowało „V Rajd Niepodległości Wokół Trzech Cesarzy”. Podzielony był na trzy różne trasy, które kończyły swój bieg na jednym punkcie – Trójkącie Trzech Cesarzy. Tam świętowano 103 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę poprzez składanie kwiatów, śpiewanie pieśni i pieczenie kiełbasek. Prócz tego zorganizowano „III Regionalny Zlot Patriotyczny”, który obejmował trasę pieszą rozpoczynającą się od Ronda Ludwika i kończącą się na Trójkącie Trzech Cesarzy. Druga trasa – rowerowa – swój początek miała spod miejsca zamieszkania każdego uczestnika, a cel jej był taki sam jak trasy pieszej. Jutro, 10 listopada, o godzinie 10, pod Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskim przy ulicy Wawel 1 w Sosnowcu również możliwe będzie składanie kwiatów.

Patriotyczne ognisko i wspólne śpiewanie

W samo święto 11 listopada w kościołach na terenie Sosnowca trwać będą msze święte w intencji ojczyzny. Tego dnia składanie kwiatów także będzie możliwe: pod Krzyżem Wolności na Maczkach oraz w Parku Sieleckim pod rzeźbą Aleksego Bienia. Dzień świętowania, o godzinie 18:00, zakończy patriotyczne ognisko w Lapidarium Armii Krajowej na Zagórzu-Mec przy ulicy Popiełuszki 44. W ramach ogniska będzie można wspólnie śpiewać patriotyczne piosenki, zwiedzić samo Lapidarium AK oraz złożyć kwiaty.

Dwa dni po Święcie Odzyskania Niepodległości o 9 w Katedrze Wniebowzięcia NMP przy ulicy Kościelnej odbędzie się msza święta celebrowana przez JE ks. bpa Grzegorza Kaszaka. Zaś o godzinie 10.30 w Sali Widowiskowo-Koncertowej „Muza” przy ulicy Warszawskiej 2 zaplanowano wydarzenie składające się z trzech części:

  • I Część: 10-lecia Sosnowieckiej Rady Rycerzy Kolumba;
  • II Część: 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości;
  • III Część: Powołanie 14. Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej

Konkurs literacko-artystyczny z okazji Święta Niepodległości

Rada Miejska w Sosnowcu ogłosiła konkurs literacko-artystyczny z okazji Święta Niepodległości. Każdy z uczestników ma wyobrazić sobie, iż przenosi się w czasie do 1918 roku i jest bohaterem, który ma wpływ na odzyskanie niepodległości lub obserwatorem zdarzeń. W ten sposób należy stworzyć literacki tekst lub obraz. Prace należy dostarczyć do 18 listopada do Biura Rady Miejskiej w Sosnowcu.

Konkurs artystyczno-literacki
Rada Miejska w Sosnowcu

„Dni Wolnościowe” w Dąbrowie Górniczej

Miasto Dąbrowa Górnicza organizuje „Dni Wolnościowe”. W ten sposób obchodzone jest Święto Niepodległości oraz 116. Rocznica Republiki Zagłębiowskiej 1905. 10 listopada możliwe będzie złożenie kwiatów pod pomnikiem Legionów Polskich i Dębem Wolności przy Muzeum Miejskim „Sztygarka” o godzinie 10 oraz na grobach zasłużonych obywateli Dąbrowy Górniczej w godzinach 11-13. Natomiast o godzinie 17 zaproszeni będą mogli wysłuchać w Fabryce Pełnej Życia Chóru Zorza, prezentacji Marsza żałobnego pamięci poległych bojowców PPS oraz wystąpienia Ariadny Lewańskiej nt. Zygmunta Lewańskiego – ucznia Sztygarki, zesłańca. Odbędzie się również debata oksfordzka na temat czynu niepodległościowego mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego z lat 1905-1918.

11 listopada o godzinie 10 kwiaty będzie można składać pod pomnikiem Żołnierza Zwycięzcy na placu Bema z udziałem harcerzy. O godzinie 11.11 w Parku Hallera listopada odbędzie się „Dąbrowski Bieg Niepodległości”. Trasa wynosić będzie około 2,5 km, które pokonać będzie można na nogach, hulajnogach, rowerach czy rolkach. Wstęp jest bezpłatny, a pierwsze 500 osób otrzyma pamiątkową koszulkę, która obowiązywać będzie podczas pokonywania dystansu. Pierwsze 500 osób na mecie otrzyma pamiątkowy medal. Przewidziano również słodki poczęstunek dla najmłodszych. O godzinie 14 na Placu Wolności nastąpi oficjalna uroczystość z udziałem harcerzy i klas mundurowych. Zostaną złożone kwiaty pod pamiątkową tablicą poświęconą 11. Pułkowi Piechoty Zagłębiaków. Uczestnicy wspólnie odśpiewają hymn narodowy z udziałem zespołu Non a Capella. Będzie można również posłuchać Miejskiej Orkiestry Dętej.

Miejska gra fabularna „Dąbrowa 1905 – Rewolucyjne Zagadki”

Dąbrowa Górnicza z okazji Święta Niepodległości wraz z Muzeum Śląskim Sztygarka ogłosiła miejską grę fabularną „Dąbrowa 1905 ­– Rewolucyjne Zagadki”, która odbędzie się w sam dzień Święta Niepodległości. Wydarzenie zostało podzielone na sześć tur o godzinach: 14, 14.20, 14.40, 15, 15.20 oraz 15.40. Czas zabawy wynieść ma około 3 godzin. W zabawie wziąć mogą udział wszystkie osoby, które stworzyły grupy od dwuosobowych do pięcioosobowych, z czego jedna z nich musi być pełnoletnia. Udział w grze jest bezpłatny.

Będziński „Bieg Niepodległości”

W Będzinie 11 listopada zorganizowany zostanie „Bieg Niepodległości”. Trasa głównego biegu wynosić będzie 11 km, prócz tego przygotowano bieg na 7 km oraz trasę Nordic Walking. Start i meta biegów przewidziana jest na terenie targowiska miejskiego przy ulicy Gzichowskiej. Start biegu na 10 i 7 km zapowiedziany jest na godzinę 12, natomiast Nordic Walking ma rozpocząć się pięć minut później. Udział w wydarzeniu wymaga wcześniejszej rejestracji, gdyż nałożony został limit uczestników ze względu na stan pandemiczny. Koszt przystąpienia do biegu wynosi 50 zł. Każdy zawodnik otrzyma zestaw startowy z koszulką oraz pamiątki model. Wśród przystępujący zostaną rozlosowane nagrody rzeczowe.