Rozpoczęła się matura. Formuła egzaminu z języka polskiego została zmieniona, ale tematami maturzyści nie czuli się zaskoczeni

„Pan Tadeusz”, „Przedwiośnie” i bez niespodzianek? W czwartek, 4 maja, ponad 34 tysiące uczniów w województwie śląskim przystąpiło do matury z języka polskiego. Tematami maturzyści nie czuli się zaskoczeni, trzeba jednak przypomnieć, że formuła egzaminu została zmieniona. Matura z języka polskiego trwała 240 minut, zamiast 120.

Zdj. ilustracyjne
Matura 2021

Matura 2023. Na egzaminie maturalnym z języka polskiego „Pan Tadeusz” i „Przedwiośnie”

Ponad 34 tysiące uczniów przystąpiło w czwartek, 4 maja do tegorocznego egzaminu dojrzałości. Według Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, w Sosnowcu do matury przystąpiło 1520 (łącznie z absolwentami z lat poprzednich), w Dąbrowie Górniczej – 1232, a w powiecie będzińskim – 455. Jako pierwszy do napisania był arkusz z języka polskiego. W tym roku komisja egzaminacyjna wydłużyła jego czas do 240 minut.

Ponad 29 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół II stopnia 4 maja rozpoczyna egzamin maturalny. Przystąpi do niego również 5400 absolwentów z lat ubiegłych. Egzaminy będą przeprowadzane w 565 szkołach – poinformowało Kuratorium Oświaty w Katowicach.

W tym roku uczniowie w zależności od formuły, do której zostali zakwalifikowani, mieli do wyboru po dwa bloki wypracowań na egzaminie. W Formule 2023 były to dwa tematy:

  1. Człowiek — istota pełna sprzeczności. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej — utworu epickiego albo dramatycznego; innego utworu literackiego — może to być utwór poetycki; wybranych kontekstów.
  2. Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem? W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej — utworu epickiego albo dramatycznego; innego utworu literackiego — może to być utwór poetycki; wybranych kontekstów.

    Natomiast w Formule 2015 uczniowie musieli wybrać jeden z dwóch poniższych tematów:

    1. Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
    2. Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury.

    „Matura z języka polskiego? Czegoś podobnego się spodziewałem”

    Zapytaliśmy tegorocznego maturzystę, jak ocenia trudność tegorocznych arkuszy z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jego zdaniem na egzaminie nie pojawiło się praktycznie nic, co mogło zaskoczyć uczniów.

    Dzisiejszy egzamin nie był jakoś strasznie trudny, spodziewałem się czegoś podobnego do tegorocznych arkuszy – mówi nam Patryk Sosinka. – Skupiłem się głównie na czytaniu ze zrozumieniem, nie miałem też problemu z wypracowaniem, wybrałem temat z motywem „Pana Tadeusza” – tłumaczy.

    Jak dodaje maturzysta, podobnego zdania są również jego koledzy i koleżanki z klasy, zdaniem których matura z języka polskiego była łatwiejsza niż w roku poprzednim.

    Matura z matematyki 8 maja

    Kolejną zmianą, na którą zdecydowała się komisja egzaminacyjna, jest zmiana egzaminu maturalnego z matematyki. W tym roku, 5 maja maturzyści przystąpią do egzaminu z języka angielskiego, na który będą mieć 120 minut, natomiast arkusze z matematyki otwarte zostaną w poniedziałek, 8 maja o godzinie 9.00.

    Zmianie uległ także termin matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. W 2022 roku do egzaminu uczniowie przystąpili 10 maja. W tym roku jest to dopiero 17 maj. Na napisanie egzaminu na poziomie rozszerzonym maturzyści będą mieć 210 minut paradoksalne mniej niż na poziomie podstawowym.

    Harmonogram matur 2023

    Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie opublikowała harmonogram tegorocznych matur. Ostatni egzamin odbędzie się 23 maja o godzinie 16.55.

    • 4 maja, godzina 9.00 - język polski poziom podstawowy,
    • 5 maja, godzina 9.00 - język angielski pp; godzina 14.00 - język francuski pp,
      język hiszpański pp, język niemiecki pp, język rosyjski pp, język włoski pp,
    • 8 maja, godzina 9.00 - matematyka pp; godzina 14.00 - język kaszubski poziom rozszerzony, język łemkowski pr, język łaciński i kultura antyczna pr,
    • 9 maja, godzina 9.00 - język angielski pr; godzina 14.00 - filozofia pr,
    • 10 maja, godzina 9.00 - wiedza o społeczeństwie pr; godzina 14.00 - język niemiecki pr,
    • 11 maja, godzina 9.00 - biologia pr; godzina 14.00 - język rosyjski pr,
    • 12 maja, godzina 9.00 - matematyka pr; godzina 14.00 - język francuski pr,
    • 15 maja, godzina 9.00 - chemia pr; godzina 14.00 - historia muzyki pr,
    • 16 maja, godzina 9.00 - geografia pr; godzina 14.00 - języki mniejszości narodowych pp,
    • 17 maja, godzina 9.00 - język polski pr; godzina 14.00 - języki mniejszości narodowych pr,
    • 18 maja, godzina 9.00 - historia pr; godzina 14.00 - język włoski pr,
    • 19 maja, godzina 9.00 - fizyka pr; godzina 14.00 - historia sztuki pr,
    • 22 maja, godzina 9.00 - informatyka pr; godzina 14.00 język hiszpański pr,
    • 23 maja, godzina 9.00 – matematyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych pp; godz. 10:35 – geografia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych pr; godz. 12:10 – chemia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych pr; godz. 13:45 – fizyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych pr; godz. 15:20 – biologia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych pr; godz. 16:55 – historia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych pr.
    Wysoki wynik zdawalności matur w Dąbrowie Górniczej

    Może Cię zainteresować:

    Tegoroczne matury wypadły lepiej. Dąbrowa Górnicza na podium zdawalności

    Autor: Paulina Gałbas

    07/07/2022