Jak informuje dąbrowski magistrat, projekty zgłaszać można tylko drogą elektroniczną – odpowiedni formularz znajduje się tutaj. Wprawdzie zasady budżetu obywatelskiego są takie same jak w zeszłym roku, jednak warto niektóre z nich zapamiętać.
– Do BO zgłaszamy projekty ogólnomiejskie, co w praktyce oznacza, że dotyczyć one muszą co najmniej dwóch osiedli. Nie obowiązują tu także wyłączenia terenowe znane z Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego – do BO możemy zgłaszać projekty związane z Pogoriami, parkiem Zielona czy parkiem Hallera – podkreślają w Urzędzie Miasta.
Istotne są progi kwotowe. Projekty „miękkie” i społeczne będą realizowane do 50 tys. złotych, natomiast w przypadku projektów inwestycyjnych to sumy w przedziale od 50 tys. zł do 4 mln złotych. Wszystkie informacje dotyczące budżetu obywatelskiego uzyskać można telefonicznie w Wydziale Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej (numer telefonu: 518 270 597), bądź osobiście w Centrum Aktywności Obywatelskiej (ul. Sienkiewicza 6a, piętro I, pok. 108).
Przypomnijmy, że po głosowaniu w zeszłym roku – w ramach czwartej edycji dąbrowskiego budżetu obywatelskiego – do realizacji trafiło ostatecznie sześć projektów. Ich lista dostępna jest tutaj. Do wydania było 5,2 mln złotych, ale z zeszłorocznego budżetu pozostało niespełna 1,2 mln zł. Ta nierozdysponowana kwota ma być rezerwą przy realizacji zwycięskich projektów w 2024 r.
Głosowanie we wrześniu
Projekty do tegorocznej edycji BO składać można do 19 maja, natomiast ich weryfikacja formalno-prawna potrwa dwa miesiące. Będzie też czas na odwołania, zaś publikacja list do głosowania zaplanowana jest na sierpień. Głosowanie odbędzie się we wrześniu.