Jeden z większych projektów tego typu w Polsce
21 mikroinstalacji fotowoltaicznych – o wydajności od 10 do 50 kWp i wyposażonych w magazyny energii – ma być gotowych w pierwszej połowie nadchodzącego roku. Łączna wydajność wszystkich instalacji ma wynosić ok. 850 kWp.
Do programu wybrano następujące placówki:
- Przedszkole Miejskie nr 5,
- Przedszkole Miejskie nr 40,
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Konarskiego,
- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Elizy Orzeszkowej,
- Szkoła Podstawowa nr 23 z Oddziałami Dwujęzycznymi (Szkoła Radości),
- Szkoła Podstawowa nr 29 im. Władysława Broniewskiego,
- Szkoła Podstawowa nr 32 im. Leona Kruczkowskiego,
- Szkoła Podstawowa nr 33 z Oddziałami Specjalnymi, im. Adama Mickiewicza,
- Szkoła Podstawowa nr 35 im. Armii Krajowej,
- Szkoła Podstawowa nr 36 im. Stanisława Staszica,
- Szkoła Podstawowa nr 39 im. Kornela Makuszyńskiego,
- Szkoła Podstawowa nr 47 im. Jana Brzechwy,
- II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater,
- IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica,
- VI Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka,
- IX Liceum Ogólnokształcące im. Wisławy Szymborskiej,
- Zespół Szkół nr 2 (Przedszkole Miejskie nr 51 i Szkoła Podstawowa nr 42),
- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 (III Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego im. Bolesława Prusa),
- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi (Przedszkole Miejskie nr 43 i Szkoła Podstawowa nr 38 im. Tadeusza Kościuszki),
- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 (Przedszkole Miejskie nr 45, Szkoła Podstawowa nr 40 im. Sportowców Zagłębia Dąbrowskiego i VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego),
- Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych (Technikum nr 8 i Branżowa Szkoła I Stopnia.
Oczekiwane korzyści
Program ma na celu obniżenie rachunków za energię elektryczną przez zaspokojenie części zapotrzebowania na nią ze źródeł odnawialnych, do jakich zalicza się energia słoneczna. Zakłada się, że instalacje powinny zaspokajać większość zapotrzebowania w energię elektryczną danego budynku. W miesiącach cieplejszych – mniej więcej od kwietnia do września – nawet do 100%. To byłoby możliwe również dzięki magazynom energii, które gromadziłyby nadwyżkę energii pozyskanej w dzień do wykorzystania w nocy i w dni mało słoneczne.
Umowa podpisana
Z wykonawcą wartej 3,3 miliona złotych inwestycji zawarto umowę na początku grudnia 2024 roku. Przetarg wygrała firma Sun Fee z Lublina, która wykona wszystkie instalacje do połowy przyszłego roku. 85% wartości inwestycji będzie sfinansowana ze środków zewnętrznych, tj. w ramach funduszy europejskich na lata 2021-2027. Pozostałe 15% kosztów pokryje miasto ze środków własnych.
Dokument podpisano w Szkole Podstawowej nr 36, która także bierze udział w programie. Placówkę wybrano celowo, gdyż położona jest na osiedlu Juliusz, które w minionym dziesięcioleciu było miejscem licznych zmian na rzecz większej estetyki i działań proekologicznych. Przede wszystkim doprowadzono sieć ciepłowniczą do budynków osiedla, co wiązało się z wygaszeniem tzw. kopciuchów. Dokonano termomodernizacji szkoły, a w planie jest termomodernizacja przedszkola.