Pomysł „Lokalu na kulturę” polega na zagospodarowaniu wolnych lokali będących w dyspozycji Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu poprzez konkurs, w którym wyłonieni zostają ich najemcy, zamierzający prowadzić tam działalność kulturalną, artystyczną i twórczą.
„To ukłon w kierunku osób, które mają fajne pomysły, ale nie zawsze dysponują finansowymi możliwościami na ich realizację. Ceny lokali są bowiem bardzo konkurencyjne.” – czytamy na stronach MZZL w Sosnowcu – „Do konkursu może się zgłosić każdy, a o tym, komu przyznać lokal, zadecyduje komisja konkursowa. Co ważne, stawka czynszu w pierwszym roku wynosi 1 zł za metr kwadratowy.”
W 2024 roku MZZL przedstawił ofertę wynajmu 7 lokali, z których 5 znalazło najemców w wyniku rozstrzygnięcia konkursu. Powstały tam:
- QUBATURA
– wg pomysłu Jakuba Hryji; ul. Dęblińska 1’
zakres działalności: organizacja wydarzeń społeczno-artystycznych takich jak: kameralne koncerty, wieczory poetyckie, wernisaże, spotkania autorskie, warsztaty. - MiłoMi
– wg pomysłu Angeliki Ptasińskiej; ul. Bartosza Głowackiego
4;
zakres działalności: vintage shop, połączony z pracownią rękodzielniczą, warsztatami, m. in. z tworzenia świec sojowych. - Inetive
Publishing – wg
pomysłu Kajetana Borowskiego; ul. Modrzejowska
32a;
zakres działalności: nauka śpiewu oraz studio produkcji muzycznej; zajęcia indywidualne, warsztaty i zajęcia grupowe; nagrywanie wokali oraz produkcje utworów. - EkoAkademia
(Platan Projekt) – wg pomysłu Agnieszki Kasprzyk; ul.
Niepodległości
10c;
zakres działalności: edukacja ekologiczna, przyrodnicza i artystyczna. - Twarz
i Aparat – wg pomysłu Rafała Opalskiego; al. Zwycięstwa
7;
zakres działalności: animacja życia fotograficznego i kulturalnego w Sosnowcu, popularyzacja fotografii terapeutycznej – nowej dziedziny z pogranicza fotografii i psychoterapii, punkt stacjonarny projektu „I Like Zagłębie”.
Warsztaty twórcze w duchu natury
6 grudnia 2024 roku otwarto lokal jednej z powyższych inicjatyw. W bloku przy ulicy Niepodległości 10c, w sosnowieckiej dzielnicy Pogoń, powstała „EkoAkademia”.
Odbywają się tam zajęcia, warsztaty twórcze, animacje, i inne akcje, które z założenia mają być związane z szeroko pojętą ekologią i naturą. Ekipa „EkoAkademii” stawia na rozwój świadomości i umiejętności, by codziennym działaniem szkodzić środowisku jak najmniej i dbać o nie.
Jak czytamy w ich mediach społecznościowych:
"Czekają na Was:
- praktyczne i ciekawe wskazówki dotyczące świata roślin i zwierząt,
- kreatywne warsztaty, podczas których będziecie mogli wykazać się twórczo,
- wiedza, która pomoże Wam wprowadzać ekologiczne rozwiązania w codziennym życiu,
- inspirujące inicjatywy, które rozbudzą w Was pasję do dbania o środowisko."
Jak dotąd, w ramach EkoAkademii, odbyły się m. in. warsztaty:
- piernikowe,
- tworzenia unikalnych stroików świątecznych na dużych, drewnianych konstrukcjach,
- sporządzania pachnących mydełek i ozdobnych opakowań,
- robienia świątecznych stroików i dekoracji stołowych,
- przygotowywania ekologicznych toreb oraz ozdobne pakowania na prezentów,
- wykonywania drewnianych świeczników.
Trwa konkurs na najpiękniejszą, własnoręcznie wykonaną dekorację świąteczną – do końca roku.
W najbliższych planach m. in. takie tematy, jak:
- tworzenie roślinnych stroików z sukulentów, roślin tropikalnych lub owadożernych,
- przygotowywanie mieszanek podłoża pod uprawę roślin w warunkach domowych.
Czy inicjatywa jest trwała?
Czy pomysł „Lokalu na kulturę” wypalił, najczęściej można powiedzieć dopiero w drugim roku działalności, kiedy przestają obowiązywać preferencyjne stawki czynszu w wysokości 1 zł/m². Na lokale wynajęte w tegorocznej, szóstej już edycji programu, stawki czynszu po roku obowiązywania umowy będą wynosić od 3,00 do 9,00 zł/m² netto, w zależności od lokalizacji i standardu lokalu. Kilka tego typu przedsięwzięć z poprzednich 5 już edycji – przetrwało dłużej. To, czy tak będzie i w przypadku powyższych pomysłów – zależy głównie od zainteresowania nimi klientów. A więc także i naszych Szanownych Czytelników.
Sprawdźcie sami, czy warto!