Lepsza baza treningowa dla sportowców
W rezultacie zmian w infrastrukturze sportowej przy ulicy Kresowej gotowe są 4 boiska, które powstały przez przebudowanie dotychczasowych lub budowę nowego.
Obiekty mają następujące wymiary:
- 60 m x 35 m,
- 40 m x 20 m,
- 15 m x 10 m (dwa boiska).
Każde z boisk ma syntetyczną nawierzchnię, co zmniejsza nakład pracy, a więc i koszty utrzymania „murawy”, jednocześnie pozwalając na korzystanie z niej cały rok. Każde jest też wyposażone w system oświetleniowy, aby umożliwić korzystanie zeń w godzinach późno popołudniowych i wieczornych.
Już wcześniej ukończono modernizację największego z boisk treningowych kompleksu, które wybudowano w 2009 roku. Jego rozmiar to 110 m x 75,4 m wraz z wybiegami (pole gry ma wymiary 100 m x 68 m). W jej ramach wymieniono zużytą nawierzchnię, także na syntetyczną i zamontowano system nawadniania. Wymieniono także piłkochwyty. W ramach inwestycji zmodernizowano także niezbędne zaplecze.
Przypomnijmy, że nowy stadion miejski – w kompleksie Zagłębiowskiego Parku Sportowego – otwarto w czerwcu 2023 roku. To na nim rozgrywa teraz spotkania drużyna piłkarzy nożnych „Zagłębia” Sosnowiec. Wcześniej, od jesieni 1956 roku aż do wiosny 2023 roku, drużyna podejmowała gości na Stadionie Ludowym, który wybudowano na terenach pozyskanych od Szopienic. W sąsiedztwie zbudowano boiska treningowe i inne obiekty, które modernizowano przez lata i uzupełniano o kolejne. Po wybudowaniu nowego kompleksu na pograniczu Środuli i Zagórza, obiekty przy ulicy Kresowej w dalszym ciągu stanowią bazę treningową dla sportowców, w tym piłkarzy „Zagłębia”. Zarówno drużyn seniorów, jak i juniorskich.
Ile to kosztowało i kogo?
Koszt remontu największego z boisk wraz z zapleczem to 5,5 miliona złotych, natomiast koszt przebudowy i budowy czterech mniejszych, wraz z oświetleniem to 2,3 miliona złotych.
Obie inwestycje otrzymały po 2 miliony złotych dofinansowania rządowego w formie dotacji celowej z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki. To wszystko w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Piłkarskiej, który jest częścią Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
We współfinansowaniu przedsięwzięć miała też udział Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.