W 2023 roku mieszkańcy Sosnowca głosowali nad propozycjami inwestycji zgłoszonymi w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. Jednym z pomysłów, który zdobył najwięcej głosów i trafił dzięki temu do realizacji w ramach X Budżetu Obywatelskiego w Sosnowca, jest kontynuacja zmian w rejonie zbiornika wodnego „Balaton” w dzielnicy Porąbka.
Kilka słów o zbiorniku
Zalew powstał w wyniku zatopienia wyrobiska powstałego w wyniku eksploatacji gliny dla cegielni Kopalni Węgla Kamiennego „Kazimierz-Juliusz”. Jest zasilany wysiękami wód gruntowych, wodami opadowymi i spływem powierzchniowym, Ma powierzchnię 9,7 hektara. Staraniem władz dawnej KWK „Czerwone Zagłębie” w Klimontowie (obecnie Sosnowiec) zbiornik stał się częścią ośrodka rekreacyjnego, który oddano w latach 70’ XX wieku, który obecnie należy do miasta.
Modernizacja w dwóch etapach
W 2023 roku, za 1,2 miliona zł, zrealizowano prace w ramach I etapu modernizacji ośrodka, w tym:
- odtworzono blisko kilometrową ścieżkę z wodoprzepuszczalnej nawierzchni
- odtworzono zegar słoneczny,
- zbudowano pergolę,
- zamontowano ławki,
- zainstalowano kosze na odpadki
- nasadzono rośliny ozdobne oraz nowe ławki i kosze.
Pod koniec lipca 2024 roku przystąpiono do realizacji II etapu projektu modernizacji ośrodka, który obejmuje znacznie większy zakres działań, niż etap I, w tym:
- budowa pływających pomostów,
- wybudowanie nowych podestów,
- montaż leżaków i podświetlanych siedzisk oraz zwiększenie ilości ławek,
- nasadzenia nowych drzew i bylin.
Prace będą się koncentrowały w pobliżu zegara słonecznego i od strony ulicy Wileńskiej.
Gotowe na wiosnę
Inwestycja w ramach budżetu obywatelskiego na 2024 rok, rozpoczęła się latem tego roku – od żmudnych procedur uzgodnień i uzyskiwania pozwoleń.
Wg informacji uzyskanych od inwestora, którym jest spółka miejska „Sosnowieckie Inwestycje” sp. z o. o., wykonawca prac – firma ROTO-TECH z Piaseczna – wystąpił do miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy niezwłocznie po wygraniu przetargu. Było to konieczne wobec braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.
11 grudnia 2024 roku udało się podpisać porozumienie z Nadleśnictwem Siewierz Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”, co jest jednym z warunków uzyskania pozwolenia na budowę. Drugim jest zgoda Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, uzyskanie której jest spodziewane niebawem.
Do końca marca 2025 roku ma być gotowa cała dokumentacja, a prace mają się zakończyć do końca maja 2025 roku. Środki w wysokości 1 miliona zł, zabezpieczone na ten cel w budżecie roku 2024, mają być przesunięte na rok przyszły.
Popularne miejsce
Choć jest znacznie mniejszy, niż Balaton na Węgrzech (niecałe 10 hektarów powierzchni sosnowieckiego zalewu kontra 59.000 hektarów jeziora węgierskiego), miejsce jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców miasta, gdy jest ciepło. Było tak od stworzenia ośrodka, w którym można było popływać także na łódkach czy rowerach wodnych. Ośrodek jest otoczony lasami, które sięgają Maczek, Porąbki i Ostrów Górniczych. Nad wodą jest miejsce zabaw dla dzieci.
O czystości wody świadczy popularność akwenu wśród wędkarzy.
Może Cię zainteresować: