Sosnowiec. Marek Janicki – uczestnik dramatycznych wydarzeń w kopalni "Wujek" i fotograf – gościem spotkania w rocznicę stanu wojenego

Dziś – w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – odbędzie się spotkanie z panem Markiem Janickim – pasjonatem historii, fotografem, autorem zdjęć dokumentujących pacyfikację kopalni "Wujek" przez Milicję Obywatelską w 1981 roku. Wydarzenie odbędzie się w Pałacu Schoena – Muzeum w Sosnowcu.

Sosnowiec Spotkanie Z Markiem Janickim 2024 12 13 Zrodlo Palac Schoena Krzysztof Poplawski Wikipedia

Uczestnicy spotkania pod hasłem „Bohaterskie czyny w obliczu ekstremalnych sytuacji, ochrona wolności i człowieczeństwa” – będą mogli poznać historię z pierwszej ręki – od uczestnika tamtych wydarzeń w 16 grudnia 1981 roku.

W zapowiedzi organizatorzy piszą:

Czym jest wolność dziś, a czym była dawniej? Jak postąpilibyśmy w obliczu ekstremalnej sytuacji, takiej jak konflikt wojenny, który dziś dzieje się tuż za naszą wschodnią granicą? Czy współczesne czasy wymagają bohaterstwa? Czy zwykli ludzie mogą stać się bohaterami? – Na te i inne pytania odpowiemy podczas wyjątkowej rozmowy. (...) Spotkanie z Markiem Janickim to unikalna okazja do osobistej rozmowy z naocznym świadkiem dramatycznych wydarzeń stanu wojennego, w tym pacyfikacji kopalni Wujek, w wyniku której zginęło dziewięciu górników, a 23 zostało rannych. Przywołanie atmosfery tamtych dni – nie w formie szkolnej lekcji historii, lecz poprzez żywe emocje i ludzkie doświadczenia – pozwoli młodszym pokoleniom zrozumieć znaczenie wolności oraz wyborów dokonywanych w jej obronie. Podczas spotkania poruszymy również temat roli fotografii jako narzędzia dokumentowania i ochrony wolności. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć wybrane zdjęcia Marka Janickiego, uznawane za jedne z najlepszych dokumentów fotograficznych stanu wojennego.

To ostatnie w ramach cyklu spotkań pod hasłem "Ludzie wolności – wolność jest w naturze. Rozmowy o odwadze i wyborach". Z osobami, które "swoją działalnością i postawą realizują różne aspekty idei wolności: wybór drogi życiowej (odwaga w podejmowaniu decyzji), realizowanie pasji (przekraczanie własnych ograniczeń), stawianie czoła ekstremalnym sytuacjom (ochrona wolności), dążenie do harmonii wewnętrznej (wolność duchowa)."- jak piszą organizatorzy, którzy zapraszają wszystkich chętnych do Pałacu Schoena – Muzeum w Sosnowcu – w piątek, 13 grudnia 2024 roku, na godzinę 18:00.

Rozmowę poprowadzi Aneta Chwalba, dziennikarka TVP Katowice, a tłumaczenie na polski język migowy zapewni Mariola Czadankiewicz-Klimek.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu. Nowy robot chirurgiczny. 12 grudnia 2024.

Może Cię zainteresować:

Sosnowiec. Zaawansowany robot chirurgiczny do leczenia onkologicznego już operuje. Pierwszy taki system w województwie śląskim

Autor: Robert Lechowski

13/12/2024

Pociąg PKP InterCity. Zdjęcie poglądowe

Może Cię zainteresować:

Zmiana rozkładu jazdy pociągów już od najbliższej niedzieli. Nowe przystanki, więcej składów, krótszy czas przejazdu (choć nie zawsze)

Autor: Robert Lechowski

12/12/2024

Wizualizacja Pracownia Projektowa Ai M Sp z o o

Może Cię zainteresować:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach przechodzi metamorfozę. Cenna łaźnia łańcuszkowa KWK Wujek zyska drugie życie. Powstanie również biblioteka z archiwum

Autor: Mateusz Schuler

13/12/2024