Sosnowiec. Nowa scena Teatru Zagłębia coraz bliżej, znamy wyniki konkursu

Scena Nowa jako uniwersalna przestrzeń teatralna i otwarcie się na ogród letni poprzez ruchomą ścianę – to tylko część pomysłów, które znalazły się w zwycięskim projekcie na rozbudowę Teatru Zagłębia.

FB/ Arkadiusz Chęciński
Teatr Zagłębia po modernizacji - wizualizacja
Pracownia architektoniczna Analog ze Szczecina zwyciężyła w konkursie przygotowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP w Katowicach na rozbudowę Teatru Zagłębia. Oprócz nagrody pieniężnej (35 tys. zł) projektanci otrzymali zaproszenie do przygotowania dokumentacji projektowej rozbudowy Teatru Zagłębia – poinformował Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Chcą „promować i opowiadać” miasto

Co to oznacza w praktyce? Że przed nami coraz bliżej zmiany, które na zawsze odmienią przestrzeń teatralną w Sosnowcu. Dzięki nowej wizji uda się zrealizować założenia samych przedstawicieli teatru.

Wszystko zgodnie z wpisem, widniejącym na stronie katowickiego SARP-u: „Teatr Zagłębia chce promować i opowiadać miasto, ale też je współtworzyć. Być swego rodzaju agorą – miejscem aktywności nie tylko kulturalnej, ale także obywatelskiej, centrum szeroko rozumianej kultury. Niezbędnym do realizacji tych założeń jest nowy budynek, posiadający nowoczesną scenę, zaplecze techniczne, pracownie, sale prób i sale warsztatowe, wraz z pomieszczeniami dla administracji oraz przestrzenią otwartą dla obywateli miasta”.

Cztery strefy

By tak się stało, odmieniony obiekt musi spełnić pewne kryteria. Sama bryła ma być na tyle charakterystyczna, by była rozpoznawalna. Jednak to widz ma tu być najważniejszy. W nowym budynku mają znaleźć się cztery strefy – wszystkie mają służyć odwiedzającym. Wizytówką teatru ma być strefa widza, w której główną atrakcją będzie zewnętrzny ogród letni. Nie zabraknie też strefy gastronomicznej, parkingu, szatni czy strefy edukacyjnej, w której prowadzone będą warsztaty.

Strefę artystyczną tworzyć będą dwie niezależne sceny: klasyczna i nowa – które łącznie pomieszczą do 700 widzów. Ta klasyczna będzie gruntownie wyremontowana. Natomiast nowa, z mobilną widownią, da możliwość aranżowania przestrzeni gry i widowni. W przestrzeni tej znajdą się również garderoby, sale prób czy studio multimedialne. Co więcej, skorzystać będzie można także z pokoi gościnnych.

Tysiące kostiumów i dekoracji

Żaden teatr nie może funkcjonować bez zaplecza technicznego – dlatego w projekcie znalazły się również pracownie służące do produkcji kostiumów i dekoracji. W głównym magazynie ma ich być ok. 20 tysięcy.

Twórcy zwycięskiego projektu, podczas tworzenia go, nie mogli zapominać o uwarunkowaniach konserwatorskich wynikających z wpisania sosnowieckiego teatru do rejestru zabytków. Musieli pamiętać o zachowaniu układu sceny, widowni z balkonami oraz foyer, pozostawienia funkcjonujących obecnie marmurowych ścian i podłóg, czy zabytkowych schodów oraz dążyć do przywrócenia historycznego układu elewacji.