Jak wyjaśniają w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu (placówka jest jednostką samorządu województwa śląskiego) decyzję o powstaniu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla dzieci poprzedziła staranna analiza dostępności usług medycznych w regionie. W województwie śląskim funkcjonuje 14 szpitalnych oddziałów ratunkowych, jednak tylko SOR przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach przeznaczony jest dla pacjentów pediatrycznych. W tej sytuacji utworzenie w CZDiR Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla dzieci i młodzieży ma poprawić dostęp do specjalistycznej opieki medycznej – o najwyższej jakości.
Nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy w CZDiR będzie miał w sumie 650 mkw. i zostanie podzielony na obszary:
- segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, poczekalni,
- resuscytacyjno-zabiegowy,
- wstępnej intensywnej terapii,
- terapii natychmiastowej,
- obserwacyjny,
- konsultacyjny,
- zaplecza administracyjno-gospodarczego.
W planach jest ponadto rozbudowa parterowej części SOR o trzy kondygnacje. W ten sposób powierzchnia dotychczasowych oddziałów (pediatrycznego, małoinwazyjnej chirurgii i traumatologii wieku rozwojowego i reumatologicznego) powiększy się łącznie o około 1450 mkw. Z kolei nad dachem nadbudowanej części budynku powstanie lądowisko dla śmigłowców ratunkowych wraz z klatką schodową i szybem windowym umożliwiającym bezpośredni transport pacjenta z oddziałów szpitalnych na płytę lądowiska lub z płyty do oddziałów. Znacznie przyspieszy to transport pacjentów wymagających szybkiej pomocy.
Inwestycja pod nazwą „Rozbudowa budynku i przebudowa Izby Przyjęć na potrzeby utworzenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z budową lądowiska wyniesionego wraz z nadbudową parterowej części SOR o 3 kondygnacje na potrzeby oddziałów szpitalnych” kosztować będzie około 27 milionów złotych (bez wyposażenia oddziałów). Wykonawcą jest konsorcjum firm: Wod-Pol Sp. z o. o. (lider konsorcjum) oraz PBO Śląski Sp. z o.o. W szpitalu utworzony zostanie również specjalny pokój dla dziecka i matki karmiącej, który znajdować się będzie przy głównym wejściu do szpitala. Ten projekt będzie sfinansowany już ze środków własnych szpitala.
Dodajmy, że w oficjalnym rozpoczęciu inwestycji udział wzięli posłanka Katarzyna Stachowicz, Adam Marszałek – przedstawiciel lidera konsorcjum będącego głównym wykonawcą, Michał Tomanek – prezes Atelier 7, projektanta inwestycji, a także członkowie zarządu i Rady Nadzorczej Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny.