Budowę infrastruktury ściekowej w tej okolicy realizowano od grudnia 2023 roku. Wymagało to rozkopania drogi z powodu poważnych prac ziemnych. Inwestorem były „Sosnowieckie Wodociągi” S. A. Przy okazji Gmina Sosnowiec (czyli miasto) wybudowała w tym miejscu nowy fragment tzw. kanalizacji deszczowej, a mówiąc ściślej – instalację odprowadzającą wodę opadową. Całość prac zrealizowano pod koniec 2024 roku.
Na wniosek mieszkańców, którzy podnosili kwestie bezpieczeństwa oraz trudności z wyjazdem z drogi podporządkowanej, dokonano zmian projektowych, w wyniku których nie odtworzono infrastruktury drogowej w dotychczasowym kształcie, lecz przeprojektowano układ tak, by w miejscu tradycyjnego skrzyżowania powstało rondo. Jego budowa oraz formalne odbiory właśnie się zakończyły i od piątku, 28 marca 2025 roku, jest ono oficjalnie oddane do ruchu.
To nie koniec prac wodociągów w Ostrowach
Wkrótce ma się rozpocząć kolejny etap prac instalacyjnych i budowa ponad 3 kilometrów sieci kanalizacyjnej na terenie Ostrów Górniczych i okolic.
Dotychczas wybudowano w tym rejonie:
- kanał tłoczny o długości około 350 m,
- sieć kanalizacyjną działającą grawitacyjnie, wraz z przyłączami dla użytkowników o łącznej długości około 1,2 km.
Budowa kanału tłocznego, zwanego kolektorem, była pierwszym i najważniejszym etapem inwestycji kanalizacyjnej dla dzielnicy. To nim tłoczone są ścieki, które spływają do niego rurami kanalizacyjnymi od okolicznych użytkowników sieci. Kanalizacja powstała na razie wzdłuż ulicy Maczkowskiej.
Inwestorami byli wspólnie: Gmina Sosnowiec oraz przedsiębiorstwo „Sosnowieckie Wodociągi” S.A.. Łączny koszt to ponad 7 milionów złotych, a wykonawcą całości było Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. z Gliwic.
Miasto i spółka wodociągowa wspólnie poszukują źródeł finansowania projektu, którego całkowitą wartość szacuje się na około 60 milionów złotych. Projekt był zgłoszony jako kandydat do dofinansowania m. in. w ramach „Polski Ład”, jednak nie uzyskał wsparcia.
„Cała inwestycja, która będzie realizowana w kolejnych etapach obejmuje jeszcze budowę sieci kanalizacji sanitarnej i przebudowę sieci wodociągowej w ulicach: Starzyńskiego, Metalowej, Klubowej, Górnej, Juliuszowskiej, Feliks – bocznej, Gałczyńskiego, Poniatowskiego, Orzeszkowej, Limbowej i Niecałej. W sumie mowa jest o prawie 10 km sieci kanalizacyjnej, prawie 1 km sieci wodociągowej oraz ponad 3 km kanalizacji deszczowej.” –
– czytamy w komunikacie miejskiej spółki.
Materiał powstał w ramach współpracy z Urzędem Miasta Sosnowiec. Za jego treść odpowiedzialność ponosi redakcja.