Przypomnijmy, że ostatni najemcy lokali kompleksu handlowego przy zbiegu ulic 1 Maja i Partyzantów w Sosnowcu opuścili lokale jesienią 2024 roku. Najdłużej działały tu sklepy sieci Biedronka i Rossmann oraz kilka mniejszych punktów handlowych i usługowych. Miejsce traciło stopniowo na znaczeniu od dawna. W 2019 roku, wraz z wycofaniem się tej brytyjskiej sieci z Polski, po 10 latach działalności zlikwidowano supermarket Tesco. Większość lokalizacji jej sklepów w Polsce przejął właściciel duńskiej sieci Netto, ale nie tę. Od tamtego momentu upadek kompleksu przyspieszył ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów, a do opustoszałego lokalu po Tesco dołączały kolejne.

Tajemnicze plany tajemniczego inwestora
To, że obiekty będą burzone, sygnalizowaliśmy już w artykule z 5 lutego tego roku. Wiadomo było, że wydano pozwolenie na rozpoczęcie inwestycji opisanej jako „budowa dwóch budynków handlowo-usługowych” inwestorowi, którym jest zarejestrowana w Łodzi firma CNS sp. z o.o.. Ustaliliśmy, że nazwiska i inne spółki, które występują w jej danych rejestrowych w KRS, wskazują na powiązania z innymi podmiotami i osobami związanymi ze znanym niegdyś sosnowieckim biznesmenem – Krzysztofem Porowskim. Nieruchomości są w posiadaniu przedsiębiorcy od lat 90. XX wieku.

Dotychczas nie udawało się potwierdzić pojawiających się spekulacji, że w tym miejscu ma powstać sklep wielkopowierzchniowy sieci Kaufland. Teraz to już nie powinno budzić wątpliwości.

140 lat historii
Przędzalnię wełny wigoniowej uruchomiono w tym miejscu w 1879 roku. Fabryka rozwijała się i powiększała wraz ze wzrostem produkcji i ekspansji firmy rodziny Schoenów na rynku imperium rosyjskiego. Później powstała obok huta szkła, pomiędzy rezydencją Schoenów (obecnie budynek Sądu Rejonowego), a przędzalnią.
W czasie II wojny światowej mieścił się tu niemiecki obóz przejściowy dla ludności żydowskiej, a potem policyjne więzienie.
W czasach PRL losy obiektu były różne, aż w końcu znalazł tu miejsce największy w mieście sklep meblowy.
W latach 90. XX wieku nieruchomości przeszły w posiadanie Krzysztofa Porowskiego, który umieścił tutaj swoją działalność. Hale fabryczne posłużyły m. in. jako serwis samochodów Hyundai, których wówczas importerem, jeszcze przed pojawieniem się oficjalnego przedstawicielstwa w Polsce. Gdy interesy przedsiębiorcy zaczęły iść nieco gorzej oraz kiedy miał problemy z wymiarem sprawiedliwości, obiekty zostały zaadaptowane i wynajęte. W budynkach dawnego przedsiębiorstwa Schoenów oraz huty szkła znalazły lokalizację m. in. bardzo popularna niegdyś dyskoteka „Galeria”, a także – w różnych okresach – sklepy sieci takich, jak: „Julius Meinl”, Biedronka, NeoNet, Tesco, Rossman oraz mniejsze punkty handlowe i usługowe.

Może Cię zainteresować: