Sosnowiec. Straż miejska ma nową broń przeciwko trucicielom powietrza. To dron oraz mobilne laboratorium działające w czasie rzeczywistym

Straż Miejska w Sosnowcu wyposażona została w nowe narzędzia do walki z indywidualnymi trucicielami atmosfery. To nowoczesny dron oraz mobilne laboratorium, pozwalające w czasie rzeczywistym odczytywać pomiary powietrza bezpośrednio znad kominów budynków.


Sosnowiec. Konferencja prasowa z prezentacją drona i laboratorium mobilnego do badań zanieczyszczeń. Grudzień 2024
Sosnowiec. Konferencja prasowa z prezentacją drona i laboratorium mobilnego do badań zanieczyszczeń. Grudzień 2024

Na początku grudnia 2024 roku miasto Sosnowiec zorganizowało konferencję prasową, podczas której zaprezentowano nowe nabytki dla Straży Miejskiej. Są to:

  • nowoczesny dron z niezbędnym wyposażeniem do pobierania próbek powietrza znad budynków,
  • laboratorium, pozwalające na pomiary w czasie rzeczywistym,
  • samochód, który wraz z powyższym wyposażeniem, stanowi laboratorium mobilne.

Dni smogowych w Sosnowcu ubywa, ale wciąż jest co poprawiać.

Od lat systematycznie ubywa w mieście tzw. kopciuchów na rzecz czystszych sposobów ogrzewania. Wciąż jednak - zwłaszcza w starszych budynkach - jest sporo tradycyjnych pieców i kotłów grzewczych na opał stały. Warto dodać, że używanie ich stanowi źródło zwiększonej ilości zanieczyszczeń nie tylko przy opalaniu materiałami niedozwolonymi, jak plastiki, guma itp., ale także tradycyjnym opałem. Stopień emisji jest zależny od sprawności całego układu – czyli samego pieca lub kotła, komina, prawidłowości wentylacji pomieszczenia, w którym piec lub kocioł pracują.

Inwestycja miasta w nowy sprzęt ma pomóc wykrywać wciąż istniejące źródła zwiększonej ponad dopuszczalne normy emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Wraz z zakupem nowego wyposażenia Straży Miejskiej przeszkolono czworo funkcjonariuszy w jego obsłudze.

Koszt drona to 160 tysięcy złotych, z których 150 tysięcy podchodzi z Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza – Inicjatywa Antysmogowa.

Koszt mobilnego laboratorium – czyli laboratorium wraz z pojazdem – to ponad 220 tysięcy złotych, które pozyskano w drugiej edycji Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza.