Miejsce z tradycjami
Centrum Mody mieści się przy ulicy Władysława Warneńczyka 9 (dawna ulica Jasna), w budynku przedwojennego Liceum Pedagogicznego, który po II wojnie światowej zaadaptowano na Dokształcającą Szkołę Zawodową. Od samego początku prowadzone były w niej m. in. klasy krawieckie, które działają niemal nieprzerwanie do dziś, choć szkoła w międzyczasie zmieniała nazwy, łączyła się z innymi szkołami i przechodziła inne zmiany organizacyjne. Wspomniana przerwa nastąpiła w wyniku bardzo złego stanu budynku i niezbędnego remontu, który przerodził się w wielką modernizację. W czasie trwania inwestycji uczniowie mieli zajęcia w innych obiektach CKZiU (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu).
Już gotowe
Oficjalnie Innowacyjne Branżowe Centrum Mody (IBCM) rozpocznie działalność 22 stycznia 2025 roku, ale odbiór prac budowlanych odbył się już pod koniec listopada. Rekrutacja na zajęcia ruszyła 2 grudnia 2024 roku.
Prace budowlane objęły remont i modernizację budynku oraz jego adaptację do nowych potrzeb. Wymieniono m. in. stolarkę drzwiową (wewnętrzną i zewnętrzną) oraz okienną. Wykonano zewnętrzną izolację termiczną wraz z nową elewacją oraz zabezpieczeniem murów pod poziomem gruntu. Kapitalny remont sanitariatów był bardziej budową nowych toalet, niż ich remontem. Wymieniono wiele instalacji wewnętrznych oraz posadzki w większości pomieszczeń. Zainstalowano windę i niezbędne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
Poza samym budynkiem szkoły, zajęto się także jego otoczeniem. Rozebrano budynek gospodarczy, zdemontowano stare i zbudowano nowe ogrodzenie, zakupiono i zamontowano „małą architekturę” czyli ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, oświetlenie dojść do budynku i miejsc parkingowych, wycięto lub skorygowano drzewa i dokonano nowych nasadzeń.
Najważniejsze w środku
Co najważniejsze, zmieniło się przede wszystkim wyposażenie. W niektórych salach jego wartość sięga pół miliona złotych.
Najdroższym elementem jest krojownia automatyczna, czyli maszyna sterowana cyfrowo (CNC), samoczynnie wykonująca wykroje z materiału wg danych wprowadzonych do komputera za pomocą oprogramowania CAD/CAM; przyspiesza to prace przy rozkroju materiału, zwłaszcza przy wykonywaniu wielu sztuk wykrojów powtarzalnych. Maszyna wykonuje ten sam przebieg wiele razy, a materiał może być ułożony w kilku warstwach, co daje zwielokrotnienie wydajności. Dodatkowo lagowarka także jest automatyczna, co oznacza samoczynne rozkładanie i odpowiednie napinanie materiału.
Zakupiono cały park maszyn do szycia różnego typu, stołów prasowalniczych, ponad 30 nowoczesnych, regulowanych manekinów i inny, niezbędny sprzęt.
W budynku są laboratoria techniczne i komputerowe, które umożliwiają projektowanie, szycie oraz symulacje procesów produkcyjnych. Jest laboratorium konstrukcji i modelowania, które oferuje nowoczesne narzędzia wspierające projektowanie odzieży. Jest także przestrzeń zwana kreatywnym studiem mody i stylizacji.
„Zostały kupione maszyny, sprzęt, urządzenia techniczne i materiały eksploatacyjne w zakresie związanym z funkcjonowaniem centrów, odpowiadające najnowszym technologiom dla branży przemysłu mody.” – mówi Edyta Cyganek, koordynator Centrum Mody. – „Obiekt został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.”
Jedyne w Polsce
Centrum Mody zostało wpisane do polskiego systemu edukacji i w tej chwili stanowi jedyną taką placówkę w kraju. Będzie kształcić w zawodach nie tylko młodzież w ramach edukacji ponadpodstawowej, ale także dorosłych, którzy będą chcieli uzupełnić kwalifikacje zawodowe lub zawód zmienić. Ośrodek będzie także doszkalał i egzaminował uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców, przedsiębiorców oraz każdego, dla kogo takie umiejętności i wiedza – z zakresu szeroko pojętej branży modowej i krawieckiej – będą potrzebne. Zajęcia obejmą m. in. projektowanie wyrobów z tkanin i dzianin „ekologicznych”, obsługę automatycznych urządzeń krojczych, krawiectwo, stylizację, zarządzanie marką modową oraz wszelką tematykę pokrewną.
„Nasza szkoła współpracuje z firmami nie tylko z branży modowej.” – mówi Elżbieta Czernik, dyrektor CKZiU – „Przygotowaliśmy ubrania dla firmy Inter Cars. Zapewniamy uczniom dostęp do praktyk i staży, które umożliwiają im zdobycie cennego doświadczenia i nawiązanie kontaktów w branży. Możemy poszczycić się sukcesami naszych absolwentów, którzy już teraz z powodzeniem prowadzą własne marki modowe lub pracują dla renomowanych firm. Nasza szkoła nie tylko przekazuje wiedzę, ale także inspiruje do twórczego myślenia i kreowania przyszłości w modzie – wyjaśnia Elżbieta Czernik, dyrektor CKZiU w Sosnowcu. Co istotne placówka jest także gotowa do prowadzenia kursów i szkoleń na potrzeby prywatnych przedsiębiorstw.”
Technikum nr 7, które – w ramach CKZiU – jest gospodarzem obiektu – jest znaną w Polsce szkołą w swojej branży. Zarówno jej kadra, jak i władze samorządowe miasta, które jest jej organem założycielskim, liczą na wzmocnienie pozycji edukacyjnej placówki, ale przede wszystkim na uatrakcyjnienie oferty dla uczniów, dając im możliwość zdobycia lepszych kwalifikacji na rynku pracy. To z kolei ma przyciągać inwestycje firm, które chciałyby w mieście i regionie ulokować lub rozszerzyć produkcję oraz usługi w branżach: krawieckiej, modowej i pokrewnych.
Finansowanie
Projekt powstał w ramach konkursu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, finansowanemu z Krajowego Planu Odbudowy. Liderem projektu jest PIOT – Związek Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego, zaś Technikum nr 7 (w ramach CKZiU) w Sosnowcu, pełni rolę kluczowego partnera. W projekcie uczestniczą również Fundacja Przemysłu i Mody oraz Sieć Badawcza „Łukasiewicz”.
Wartość całego przedsięwzięcia to 10,7 miliona zł, z czego ponad 6 milionów zł to koszt prac budowlanych (modernizacja, adaptacja i remont) oraz zakupu wyposażenia, natomiast 4,6 miliona złotych zostanie przeznaczone na rozwój umiejętności zawodowych nie tylko uczniów techników, ale także dorosłych, dla których wszelkie formy szkolenia mają być bezpłatne przez pierwsze 2 lata działalności centrum.
Może Cię zainteresować: