Współpraca sosnowieckiej sceny ze szkołami
Pomysł opiera się o utworzenie tzw. klas partnerskich w szkołach średnich, w ramach współpracy szkół z Teatrem Zagłębia. Program polega na rozwoju edukacji artystycznej młodzieży licealnej poprzez wsparcie w następujących obszarach:
- opieka merytoryczna Teatru Zagłębia poprzez stworzenie programu zajęć, prowadzenie w szkole warsztatów aktorskich, lekcji teatralnych, grupy teatralnej lub innych form, w zależności od potrzeb,
- udział uczniów i nauczycieli w projektach, warsztatach i spotkaniach z zakresu pedagogiki teatru, organizowanych w Teatrze Zagłębia,
- możliwość zakupu biletów zniżkowych na spektakle Teatru Zagłębia.
Obecnie, w ramach partnerstwa, utworzone są klasy w czterech zagłębiowskich szkołach średnich:
- IX Liceum Ogólnokształcące im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu; szkoła przystąpiła do programu jako pierwsza, w 2018 roku; zajęcia prowadzi aktor Michał Bałaga;
- IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu; szkoła przystąpiła do programu w styczniu 2019 roku; zajęcia prowadzi aktor Krzysztof Korzeniowski;
- II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater w Sosnowcu; szkoła przystąpiła do programu w październiku 2023 roku; zajęcia prowadzi aktor Krzysztof Korzeniowski;
- I Liceum Ogólnokształcące im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej; szkoła przystąpiła do programu w grudniu 2024 roku; zajęcia prowadzi pedagożka Nina Wolska-Pruszowska.
Poza opiekunami – aktorami Teatru Zagłębia – każda klasa ma swojego nauczyciela prowadzącego ze swojej szkoły.
Dzień Teatromana i Teatromanki
Efekty pracy warsztatowej aktorów i pedagogów z uczniami klas partnerskich są rokrocznie prezentowane publiczności. Zwykle premiery spektakli, nad którymi uczniowie pracują w ramach zajęć, odbywają się w szkołach. Następnie młodzi aktorzy prezentują je szerszej widowni na scenie Teatru Zagłębia podczas Dnia Teatromana i Teatromanki.
Szczególnym wyzwaniem jest udział w wydarzeniach wyjazdowych na terenie Polski, podczas których uczniowie prezentują spektakle na festiwalach i przeglądach teatrów młodzieżowych i amatorskich.
Teatr Niezbędny
Od 2024 roku Teatr Zagłębia otrzymał dofinansowanie w ramach funduszy KPO do projektu o nazwie „Teatr Niezbędny”, który pozwoli na realizację dodatkowych lekcji teatralnych we wszystkich czterech szkołach biorących udział w projekcie klas partnerskich.
W ramach projektu pozyskano środki na warsztaty rozwojowe dla aktorów/pedagogów prowadzących Klasy Partnerskie. Zajęcia, w oparciu o technikę psychodramy, poprowadziła psycholożka Barbara Kmietjan. Wiedza i umiejętności nabyte podczas spotkań, zostaną wykorzystane przez prowadzących w pracy warsztatowej z uczniami oraz z nauczycielami klas partnerskich.
Warsztaty partnerskie
Oprócz klas partnerskich, w sezonie 2020/2021, wraz z Fundacją „Szafa Gra”, Teatr Zagłębia był partnerem projektu warsztatów partnerskich. W ich ramach aktorzy teatru – Agnieszka Bałaga-Okońska, Michał Bałaga oraz Krzysztof Korzeniowski – prowadzili zajęcia teatralne dla uczniów sosnowieckich szkół. W ich ramach młodzież miała okazję do rozwijania kreatywności w twórczych warunkach. Celami warsztatów były także oddziaływanie na sferę emocjonalną, ćwiczenie wyrażania uczuć, usprawnienie pracy w grupie oraz dowartościowanie zaniedbywanej w procesie tradycyjnej edukacji ekspresji cielesnej i komunikacji pozawerbalnej.
Uczestnikami warsztatów byli uczniowie następujących szkół:
- IX Liceum Ogólnokształcącego im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu,
- IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu,
- Zespołu Szkół Prywatnych „Twoja Przyszłość” w Sosnowcu.
Dłuższa tradycja
Warto dodać, że pomysł na zajęcia teatralne w zagłębiowskich szkołach zrodził się już kilka lat przed rozpoczęciem programu klas partnerskich z Teatrem Zagłębia. Przybierał zazwyczaj formy kółek teatralnych, które prowadzili pasjonaci – pracownicy szkoły lub też – w ramach indywidualnej współpracy – profesjonalni aktorzy. W związku z powstaniem projektu klas partnerskich jako oficjalnej współpracy Teatru Zagłębia ze szkołami, aktorzy-opiekunowie zostali wcześniej skierowani na studia pedagogiczne, aby zapewnić im odpowiednie kwalifikacje do pracy z młodzieżą.