Sosnowiecki Budżet Obywatelski na 2023 rok
W ramach IX edycji BO mieszkańcy zgłosili aż 128 projektów, z czego 102 uzyskały pozytywną ocenę. To całkiem niezły wynik. Przypomnijmy, że w tym roku miasto przeznaczyło 6,62 mln złotych na realizację zwycięskich propozycji. 5,62 mln zł zostanie przekazane na projekty lokalne, pozostała kwota - na projekty ogólnomiejskie.
- Wśród zgłoszonych propozycji możemy wymienić remonty ulic i chodników. Mieszkańcy jak co roku zgłosili projekty dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta oraz dla czytelników bibliotek. W tegorocznej edycji dużą popularnością wśród mieszkańców cieszyły się również projekty zielone: skwery, zieleńce oraz nasadzenia - podsumowują urzędnicy.
Remonty, nasadzenia i Korona Królów
Znamy już listę projektów, jakie zostały zakwalifikowane do tegorocznego głosowania. Cały spis dostępny jest na stronie internetowej BO. Spośród propozycji wybraliśmy kilka, które najbardziej, naszym zdaniem, wyróżniają się na naprawdę długiej liście. Oto one:
- Sosnowiecka Korona Królów (Stary Sosnowiec) - 35 000 zł
Projekt ma na celu zwiększenie świadomości historycznej mieszkańców Sosnowca, zwiększenie atrakcyjności Osiedla Piastów oraz dzielnicy Stary Sosnowiec poprzez montaż ścieżki edukacyjnej. W skład ścieżki edukacyjnej wchodzić będą tablice dotyczące władców z dynastii Piastów oraz figura króla z dynastii Piastów.
- Rewitalizacja gródka rycerskiego (Zagórze Północ) - 150 000 zł
W ramach zadania zostaną wykonane miejsca postojowe przy ul. Popiełuszki mając na względzie opinie Wydziału Planowania Przestrzennego. Dodatkowo zostaną oczyszczone alejki spacerowe oraz usunięte śmieci.
- Budowa pumptracka, tyrolki, strefy wypoczynku (Zagórze Południe) - 521 404 zł
W ramach projektu złożonego na konkurs BO w 2020 r. przy ul. Lenartowicza powstała rampa wraz z nawierzchnią betonową oraz strefa Gier Planszowych, które cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży. Korzystający z rampy zgłaszają potrzebę rozbudowania strefy o pumptrack, montaż tyrolki.
- Gwiezdne Miasto Dzieci (projekt ogólnomiejski) - 250 000 zł
Projekt będzie stanowił uzupełnienie przedszkolnego placu zabaw [PM nr 40, ul. Gwiezdna 16d]. Szczegółowy zakres zadania zostanie uzgodniony na etapie realizacji programu funkcjonalno-użytkowego do wysokości dostępnych środków.
- Instalacja mobilnego boiska do piłki nożnej - stadion Ostrowy Górniczej (projekt ogólnomiejski) - 300 000 zł
Jest to wielofunkcyjny system podzespołów zapewniający możliwość instalacji każdego rozmiaru konstrukcji w dowolnym miejscu. Gotowa realizacja wiernie odwzorowuje prawdziwe boisko do piłki nożnej, piłki ręcznej lub unihokeja, z którego można korzystać cały rok. Po odpowiedniej adaptacji stosunkowo niskim kosztem można wykorzystać instalację jako lodowisko w okresie zimowym.
Kiedy głosowanie?
W tym roku mieszkańcy będą mogli wybierać po dwa projekty (1 w ramach dzielnicy i 1 ogólnomiejski) w dniach od 30 września do 10 października. Głosowanie odbędzie się w formie online. Wyniki Budżetu Obywatelskiego poznamy w październiku.