Pod koniec czerwca Urząd Miejski w Sosnowcu podpisał umowę na wykonanie metamorfozy wokół jeziora Balaton, zlokalizowanego w Porąbce. Wykonawcą projektu realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego została firma ABG z Chorzowa, która ma je wykonać w formie „zaprojektuj i wybuduj”.
Balaton i ogólnopolski program edukacji żeglarskiej?
Zbiornik powstał w zagłębieniu po wydobyciu materiału gliniastego. Od lat 70. przy zbiorniku działał ośrodek rekreacji, zarządzała nim kopalnia „Klimontów”, a później „Czerwone Zagłębie”. Otoczony lasem ośrodek był jednym z najpopularniejszych destynacji rekreacyjnych mieszkańców Sosnowca.
– Teraz Balaton znów może o sobie przypomnieć. W ramach zleconych prac zostanie odtworzona blisko kilometrowa ścieżka z wodoprzepuszczalnej nawierzchni i tak jak przed laty mieszkańcy znów będą mogli cieszyć się z zegara słonecznego oraz pergoli. Zależy nam na odtworzeniu tego, co dobrze znają nieco starsi mieszkańcy. Młodsi tylko ze zdjęć – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Jak podkreśla Halina Zwaniecka, przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Sosnowca, która jest współautorką projektu, przemiana Balatonu będzie podróżą w czasie do lat świetności zbiornika. – Ponad pół weku temu, jako młoda dziewczyna, często bywałam na Balatonie. To była jedyna taka oaza dla młodych ludzi. Teraz mnóstwo osób nie może się doczekać, aż ten teren na nowo zostanie dla nich otwarty – przyznaje Zwaniecka.
Odświeżenie Balatonu także zwiększy pole manewru Klubowi Żeglarskiemu Zagłębie. – Przemiana Balatonu pozwoliłaby na organizację eventów czy ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiej tutaj, na miejscu. Dzieci z Sosnowca miałyby lepszy dojazd. Cieszę się, że wspólnie mogliśmy zrobić coś dla tego miejsca – mówi Paweł Pełka z Klubu Żeglarskiego Zagłębie, trzeci ze współautorów.
Siedem kolejnych inwestycji do końca 2023 roku
W ramach budżetu obywatelskiego, do końca 2023 roku, miasto zrealizuje także inne projekty. Oprócz modernizacji terenu wokół zbiornika Balaton, są to:
- Plac zabaw przy ul. Lipowej (koszt 252 tys. zł). Na tym obszarze obecnie znajduje się stary drewniany plac zabaw. Huśtawki i inne atrakcje będą rozmieszczone na terenie zieleńca, z zachowaniem wymaganych stref bezpieczeństwa i odległości od drzew, ulicy i pobliskich budynków. Pod urządzeniami zabawowymi, w strefach bezpieczeństwa, zostanie wykonana nawierzchnia bezpieczna z gumowych mat przerostowych.
- Modernizacja placu zabaw na placu Kożuchów (koszt 430 tys. zł). Nowy obiekt będzie się składał z placu zabaw z urządzeniami zabawowymi zróżnicowanymi pod względem funkcyjności i atrakcyjności z przeznaczeniem dla różnych grup wiekowych przyszłych użytkowników. W bezpośrednim sąsiedztwie placu zabaw zostanie wykonany plac z alejkami ławkami oraz miejscem pod przyszłe nasadzenia. Projektowany plac zabaw zostanie ogrodzony, a pod urządzeniami zabawowymi w strefach bezpieczeństwa zostanie wykonana nawierzchnia bezpieczna z gumowych mat przerostowych. W obrębie inwestycji wykonane zostaną alejki.
- Strefa Aktywności Mieszkańca – ul. Legionów (koszt 285 tys. zł). Pod urządzeniami zabawowymi zostanie wykonana nawierzchnia bezpieczna z gumowych mat przerostowych, dostosowana do wysokości swobodnego upadku dobranych urządzeń. Natomiast pod urządzeniami siłowni zewnętrznej przewiduje się zastosowanie nawierzchni utwardzonej z bezfazowej kostki betonowej klasy Holland. Inwestycja zostanie wykonana ul. Legionów 4a w Sosnowcu w rejonie Bulwarów Czarnej Przemszy.
- Strefa sportu w Parku z Kamieniem (koszt 317 tys. zł). Nowe zagospodarowanie terenu parku w Milowicach – u zbiegu ulic Szosowej i Baczyńskiego przewiduje zerwanie i utylizację nawierzchni asfaltowej, wykonanie mini boiska do gry w koszykówkę oraz montaż zestawu do ćwiczeń street workout, wraz z bezpieczną nawierzchnią i ławkami dla użytkowników. Na pozostałym terenie po demontażu starej nawierzchni boiska zostanie odtworzony trawnik. Pod wyposażenie zestawu do ćwiczeń street workout, w strefach bezpieczeństwa zostanie wykonana nawierzchnia z gumowych mat przerostowych.
- Zielony skwerek dla wszystkich – ul. Długosza (koszt 358 tys. zł). W ramach opracowania przewiduje się założenie wielogatunkowych rabat, między którymi zostaną poprowadzone alejki. Między wielogatunkową i kolorową roślinnością przewiduje się montaż małej architektury (ławki i kosze raz pergole). Z uwagi na brak oświetlenia przewiduje się również rozbudowę oświetlenia.
- Wybieg dla psów – ul. Dmowskiego (koszt 182 tys. zł).W ramach zamówienia przewiduje się wykonanie ogrodzonego wybiegu dla psów wyposażonego w urządzania do ćwiczeń dla czworonogów. Dodatkowo zamontowane zostaną ławki i kosze. Dmowskiego/ Wiosny Ludów.
- Bezpieczny Pieszy – chodnik przy ul. Objazdowej (koszt 257 tys. zł). Zakres prac przewiduje wykonanie chodnika z kostki brukowej na odcinku od ul. Łaziennej do ul. Szperaczy, wykonanie zatoczek autobusowych oraz przejścia dla pieszych.
Może Cię zainteresować: