W tym roku do wydania jest o milion złotych więcej niż w poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego. Wiadomo już, że z kwoty 7,6 mln złotych milion zostanie przeznaczony na realizację projektów ogólnomiejskich, zaś 6,6 mln zł na realizację projektów z 17 tzw. rejonów konsultacyjnych.
Projekty do dziesiątej edycji budżetu obywatelskiego przyjmowane będą jeszcze do najbliższego poniedziałku, 22 maja. Można je składać na trzy sposoby: drogą elektroniczną za pomocą specjalnego formularza na stronie internetowej, osobiście, w Wydziale Kultury i Promocji Urzędu Miasta (al. Zwycięstwa 20), bądź pocztą – na adres Urzędu Miejskiego z dopiskiem „Budżet Obywatelski”. Dodajmy, że każdy mieszkaniec Sosnowca może złożyć maksymalnie trzy projekty. – Tak jak w ubiegłym roku mieszkańcy będą mogli skorzystać z elektronicznej listy poparcia projektów – podkreślają w sosnowieckim magistracie.
Po zakończeniu procesu składania projektów rozpocznie się ich weryfikacja, która potrwa do czerwca. Na wrzesień zaplanowany jest „Piknik obywatelski”, rozpocznie się też głosowanie, które zakończy się w październiku. Wtedy też ogłoszone zostaną wyniki.
Przypomnijmy, że w dotychczasowych dziewięciu edycjach budżetu obywatelskiego zrealizowano ponad 360 projektów – od kilku do kilkunastu inwestycji w każdej dzielnicy. W ten sposób powstały między innymi 54 place zabaw, 11 boisk sportowych, 33 siłownie na świeżym powietrzu czy 27 chodników, wyremontowano ponadto 18 dróg i zmodernizowano 25 parków i skwerów. W zeszłym roku ze 102 projektów do realizacji w 2023 roku wybranych zostało 29. Na projekty głosowało w sumie 19 890 mieszkańców.