Sukces Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Dąbrowski szpital z prestiżową kwalifikacją

Sukces Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Dąbrowski szpital zakwalifikował się do Krajowej Sieci Onkologicznej, zdobywając status Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego drugiego poziomu. Prestiżowa kwalifikacja potwierdza wysoki standard świadczonych usług medycznych i otwiera drzwi do dofinansowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Dąbrowski szpital uzyskał prestiżową kwalifikację

Kryteria kwalifikacji szpitali do Krajowej Sieci Onkologicznej określa Ministerstwo Zdrowia. Przepisy wskazują, że placówki wchodzą do Krajowej Sieci Onkologicznej jako Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego (SOLO) na poziom:

  • pierwszy - co najmniej jeden obszar leczenia onkologicznego,
  • drugi - co najmniej dwa obszary leczenia onkologicznego,
  • trzeci - realizujący wszystkie trzy obszary w postaci chemioterapii, radioterapii i procedur zabiegowych.

Dąbrowski szpital jest jedną z siedmiu placówek w województwie śląskim, które zostały zakwalifikowane do KSO jako Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego drugiego poziomu. Daje to dostęp do udziału w podziale prawie 5,5 mld zł na inwestycje w sprzęt i modernizację szpitala.

- Jesteśmy jednym z siedmiu szpitali w województwie śląskim, który znalazł się na poziomie drugim, co pozwala zabezpieczyć obszar Zagłębia Dąbrowskiego w kompleksową, wysokospecjalistyczną opiekę medyczną z zakresu onkologii. Oczywiście zrobimy wszystko, aby kolejną kwalifikację zakończyć już na najwyższej pozycji - podkreśla dr n.med. Tomasz Szczepanik, zastępca dyrektora ds. medycznych Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.
Szpital zapewnia mieszkańcom Zagłębia Dąbrowskiego profesjonalną opiekę onkologiczną. Fot. ZCO
Szpital zapewnia mieszkańcom Zagłębia Dąbrowskiego profesjonalną opiekę onkologiczną. Fot. ZCO

Rozwój oddziału chirurgii onkologicznej

Warto podkreślić, że Dąbrowie Górniczej stale rozwija się oddział chirurgii onkologicznej, gdzie pomoc uzyskują pacjenci z nowotworami jelita grubego, żołądka czy pacjentki z rakiem piersi.

- Musimy zwrócić uwagę, że stale wzrasta zachorowalność kobiet na nowotwory złośliwe dróg rodnych: raka szyjki macicy, raka trzonu macicy, raka jajnika, raka sromu, co stanowi najważniejsze wyzwanie organizacyjne na najbliższy czas. Chcemy oferować takim pacjentkom kompleksową opiekę w jednym ośrodku: od leczenia operacyjnego aż po chemioterapię, radioterapię, pełne wsparcie diagnostyczne oraz kontrolne po zakończonym leczeniu. Planujemy również udzielanie pomocy chorym z nowotworami urologicznymi. Wdrażamy projekty społeczne, zwracając szczególną uwagę na wsparcie psychologiczne - dodaje dr Szczepanik.
Nowy sprzęt dla Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego

Może Cię zainteresować:

Nowy sprzęt do rehabilitacji w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. To szansa dla pacjentów ortopedycznych i neurologicznych

Autor: Urszula Gołkowska

26/03/2024

Szpital joannitas pszczyna

Może Cię zainteresować:

W Pszczynie radiologom pomaga sztuczna inteligencja. System BrainScan w Szpitalu Joannitas przyspieszy diagnozę i poprawi efektywność

Autor: Redakcja

07/08/2024

Szpital wojewodzki bielsko biala sor do remontu 5

Może Cię zainteresować:

Rozpoczęła się modernizacja SOR Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Znamy koszt inwestycji

Autor: Redakcja

16/07/2024