Po 13 grudnia 1981 roku w Nowym Wiśniczu i Załężu koło Rzeszowa powstały ośrodki odosobnienia dla internowanych. Trafiali tam działacze antykomunistycznej opozycji z niemal całego kraju. W Załężu więziony był między innymi Zenon Lis, najdłużej internowany student ze Śląska, członek Niezależnego Zrzeszenia Studentów, inicjator powołania na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach Międzyuczelnianego Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania.
Podczas strajku na Uniwersytecie Śląskim w listopadzie i grudniu 1981 r. Zenon Lis pełnił funkcję łącznika między strajkującymi studentami a Zarządem Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. – Serdecznie zapraszam (na spotkanie – red.), jako internowany w Rzeszowie Załężu. Wspomnę tylko, że było tam 50 internowanych ze Śląska. Tylko ośmiu z tej grupy było od pierwszego transportu do Załęża do dnia zamknięcia ośrodka – napisał w mediach społecznościowych Zenon Lis.
Andrzej Dróżdż w swoich książkach zebrał dzienniki i relacje osób internowanych właśnie w Nowym Wiśniczu i w Załężu koło Rzeszowa. „Świadectwa te odznaczają się szczególnym autentyzmem ocen własnej sytuacji i sytuacji Polski, pogrążonej w głębokim kryzysie społecznym i gospodarczym. W więzieniach zamknięto wówczas działaczy NSZZ Solidarność oraz innych, niezależnych struktur z całego kraju” – czytamy w zapowiedzi książek Andrzeja Dróżdża.
Spotkanie odbędzie się w bibliotece przy ulicy Kościuszki 25 w Dąbrowie Górniczej. Początek – godzina 17, wstęp wolny.