Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na pożyteczność pszczół, bo to dzięki tym małym stworzeniom zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności na świecie. Owady zapylają aż 77% gatunków roślin, z których wytwarza się produkty spożywcze pochodzenia roślinnego. Niestety populacja pszczół wciąż się zmniejsza, a szacuje się, że bez nich populacja ludzka wyginie po 4 latach.
Warto przypomnieć, że Sosnowiec jest jednym z czterech europejskich miast, które przystąpiło do kolejnej edycji projektu BeePathNet. – Razem z Bergamo (Włochy), Bansko (Bułgaria) oraz Osijek (Chorwacja) działamy na rzecz ochrony pszczoły miodnej i dzikich owadów zapylających – wyjaśnia Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca i koordynatorka projektu.
Wydarzenie na wielką skalę
Do Światowego Dnia Pszczoły dołączyły niemal wszystkie sosnowieckie instytucje, w tym: miejskie domy kultury, muzea, ośrodki sportowe, Śląski Uniwersytet Medyczny, Centrum Pediatrii, Miejska Biblioteka Publiczna, przedszkola i szkoły oraz Hospicjum Sosnowieckie, Nadleśnictwo Siewierz, a nawet Sosnowiecka Strefa Ekonomiczna i Miejski Zakład Komunalny.
Światowy Dzień Pszczoły to najlepsza okazja do inauguracji sosnowieckiej pszczelej ścieżki. W miejskiej przestrzeni przygotowane są już dwie trasy: Mai i Gucia. Sosnowiecka Mediateka przygotowała szereg warsztatów, zajęć, konkursów a nawet akcje sadzenia roślin miododajnych na terenie filii. Z kolei Śląski Uniwersytet Medyczny przygotował wystawę poświęconą pszczelarstwu i apiterapii oraz warsztaty o tematyce apiterapii, apitoksynoterapii i apiterapii w kosmetologii. Warto zapisać się na spacer z przewodnikiem po parku bioróżnorodności – wymienia Anna Jedynak.
Wydarzenia odbędą się 20 maja, przez cały dzień i na terenie całego miasta. O tym, co szykują organizatorzy, przeczytacie w naszym poprzednim artykule.