Generalna Dyrekcja Dróg Państwowych i Autostrad ogłosiła wiosną przetarg dotyczący modernizacji przepompowni i jej infrastruktury przy S86 w Sosnowcu. Wpłynęło pięć ofert, wybrano firmę Instbud z Gdowa, która zaoferowała przeprowadzenie prac za niecałe 10,9 mln zł oraz przedłużenie okresu gwarancji jakości o 4 lata.
Jak 18 boisk piłkarskich
Inwestycja umożliwi prawidłowe odwodnienie prawie półtorakilometrowego odcinka S86 w Sosnowcu, który zaczyna się około 200 metrów za przecięciem z ul. Grota Roweckiego, a kończy – za ul. Daimlera Gottlieba. – Ten układ odwodnienia tworzą zlewnie drogi ekspresowej o powierzchni 8,52 ha i odpływie wód 930 l/s oraz otaczającej go infrastruktury salonu samochodowego o powierzchni 2,64 ha i odpływie wód 236,4 l/s, ul. Daimlera o powierzchni 0,58 ha i odpływie wód 46,5 l/s oraz ul. Stalowej o powierzchni prawie hektara i odpływie wód 88,5 l/s – informuje katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Co ciekawe, powierzchnia, z której odprowadzane są wody do tego układu odwodnienia, odpowiada powierzchni prawie 18 boisk piłkarskich. Oznacza to konieczność odprowadzenia ponad 1200 litrów wody w ciągu sekundy. Jak wyjaśniają w GDDKiA, aby odprowadzić wodę z tak wielkiego obszaru, potrzeba byłoby co najmniej dwóch rur o średnicy metra i to przy dużej prędkości przepływu.
Urządzenia z lat 70.
Modernizacja systemu odwodnienia drogi ekspresowej S86 w Sosnowcu jest konieczna ze względu na stan techniczny przepompowni, a zwłaszcza budynku sterowni i hali pomp, stacji transformatorowej, zbiornika retencyjnego, piaskownika, kanalizacji deszczowej i wylotu do rzeki Brynica.
– Urządzenia obsługujące odwodnienie tego odcinka drogi pochodzą z lat 70. XX wieku i są już wyeksploatowane. Część podzespołów nie jest już produkowana i nie ma możliwości ich wymiany. Nie podlega więc wątpliwości konieczność modernizacji tego obiektu i dostosowania go do obowiązujących standardów technicznych np. w zdalny system sterowania – podkreślają w GDDKiA.
Nowa przepompownia zasilana będzie z nowej stacji transformatorowej i przebudowanych sieci elektroenergetycznych na terenie byłej przepompowni. Zainstalowanie będzie także nowe oświetlenie, powstaną ciągi komunikacyjne na terenie przepompowni, a droga dojazdowa do przepompowni z drogi ekspresowej zostanie przebudowana i wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na wyznaczonych odcinkach wykonawca wybuduje lub przebuduje kanalizację deszczową, przeprowadzi także remont wylotu do rzeki Brynicy i naprawi istniejące kanałów. Prace mają zostać przeprowadzone w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy.
Dodajmy, że w Katowicach prace dotyczyć będą systemu odwodnienia w rejonie węzła Agata wraz z dwoma przepompowniami. Pod estakadą w rejonie węzła, przy dużych opadach deszczu, zbierała się woda uniemożliwiająca przejazd.