Sosnowiecki Szpital Miejski zwraca uwagę na to, iż nie tylko lekarze, pielęgniarki i położne budują załogę szpitalnych pracowników. Medyczne placówki zatrudniają wiele osób, których zadania są równie odpowiedzialne. W ten sposób powstał cykl mini-reportaży - „Nieznane zawody szpitalne"
Na sukces szpitala, rozumiany jako zdrowie naszych pacjentów pracuje wiele osób. Wszyscy tworzymy jeden zespół i każdy jego członek odgrywa bardzo ważną rolę. Prezentując szpitalne zawody, które pracują niejako „w tle”, chcemy oddać szacunek za wysiłek, jaki wkładają te osoby w codzienną pracę, zapewniając najwyższy poziom usług świadczonych przez Sosnowiecki Szpital Miejski – mówi Aneta Kawka, prezes szpitala.
Sprzęt medyczny zanim trafi do rąk lekarza
Operator Sterylizatorni odpowiada za przygotowanie sprzętu medycznego zanim trafi on w ręce lekarzy czy pielęgniarek. Po każdym zabiegu, operacji narzędzia wielokrotnego użytku są dokładnie myte i sterylizowane, aby mogły zostać bezpiecznie użyte ponownie. Przyrządy są odkładane przez personel medyczny o kontenerów i do tzw. „szafy", czyli specjalnego wózka transportowego na brudne narzędzia. Później cały sprzęt trafia do Centralnej Sterylizatorni.
Zawartość wózka wypakowywana jest w strefie brudnej. Konieczna jest wówczas selekcja przywiezionych narzędzi. Następnie czyści się je w myjni ultradźwiękowej. Przyrządy są sprawdzane pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Po kontroli rozkłada się je w specjalnych koszykach, które pracownik umieszcza w przelotowych myjniach-dezynfektorach, gdzie odbywa się mycie i dezynfekcja. Proces termiczny przeprowadza się w temperaturze 93°C, a chemiczny 55°C.
Czysta strefa
Po umyciu sprzęt trafia do strefy czystej, gdzie jest sprawdzany pod kątem sprawności, czystości oraz konserwowany w zależności od potrzeby. Narzędzia są odpowiednio kompletowane według spisu oraz zastosowania. Co ciekawe, w niektórych zestawach do skomplikowanych operacji znajduje się nawet kilkadziesiąt różnych narzędzi i przyrządów, które trafiają na jedną z czterech sal operacyjnych: urazowo-ortopedyczną, chirurgii ogólnej, urologii i ginekologii.
I na blok...
Skompletowane narzędzie pakowane są w kontener, rękaw papierowo-foliowy lub dwie warstwy włókniny. Natomiast narzędzia pojedyncze i pozostały sprzęt medyczny są pakowane w rękawy papierowo-foliowe. Opakowania do sterylizacji spełniają specjalistyczną normę PN EN ISO 11607-1:2006. Tak zapakowane trafiają do autoklawów przelotowych do ostatecznej sterylizacji. Proces ten odbywa się w temp. 134 lub 121°C. Narzędzia i sprzęt medyczny wykonane z wrażliwych materiałów sterylizowane są również w niskiej temperaturze, za pomocą tlenku etylenu w temp. 55°C lub plazmy w temp. 42°C.
Po całym procesie mycia i sterylizacji narzędzia medyczne trafiają do rąk lekarzy i pielęgniarek, którzy ratują zdrowie i życie pacjentów.