Polsko-Ukraińska Akademia Wartości Olimpijskich
Wydarzenia ostatnich lat szczególnie wyraźnie pokazują, jak istotne jest dążenie do pokoju, otwarcie na drugą osobę i dostrzeganie w niej dobra. Uczestnicy spotkania, jakie niedawno miało miejsce w Wiśle, nie tylko omawiali istotne dla nich wartościach. Starali się także pokazywać je w praktyce. Ale od początku... Uczniowie z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Sosnowcu przystąpili do międzynarodowej inicjatywy. Projekt nosi nazwę „Szybciej, Wyżej, Mocniej – Razem. Polsko-Ukraińska Akademia Wartości Olimpijskich”. Uczestniczyła w nim także młodzież z Sambora - miasta partnerskiego stolicy Zagłębia.
„Szybciej, Wyżej, Mocniej - Razem. Polsko-Ukraińska Akademia Wartości Olimpijskich” to wymiana dwunastoosobowych grup humanistycznych pasjonatów z Sosnowca i Sambora, którzy spędzą tydzień w Wiśle, budując świadomość znaczenia wartości w życiu współczesnych młodych Polaków i Ukraińców i poznając historię, kulturę i światopogląd swoich partnerów. Opierając się na ideach olimpizmu, które w roku Igrzysk Olimpijskich i w obliczu wojny w Ukrainie nabierają dodatkowego znaczenia - wprowadzają uczestnicy projektu.
Ze strony polskiej do inicjatywy dołączyli: Ola Fraś, Nadia Petruś, Kornelia Majos, Julka Schufreida, Julka Jasińska, Dominik Zielonka, Piotrek Laskowski, Bruno Misztal, Janek Orlak, Kuba Łazarski pod okiem Joanny Tracz-Koby oraz Joanny Napory-Ćmachowskiej. Grupę ukraińską tworzyli: Lilia Danchyshyn, Natalia Kuts, Oleksii Vasurchak, Arsenii Kronzhko, Nazar Bodnar, Solomiia Bandrivska, Vira Rudiuk, Anna Zahurska, Yaryna Kosman, Marta Pukaliak razem z opiekunami, którymi stały się Tetyana Hrynkevych i Iryna Popchuk.
Olimpiada w góralskich klimatach
Młodzież polska i ukraińska spotkała się w Wiśle. W dniach 15-21 września czekały tam na nich różnego rodzaju zajęcia grupowe, aktywności i atrakcje. Integracja stała się przestrzenią do wymiany myśli, rozmowy o wartościach oraz światopoglądzie. Różnorodność i odmienność kulturowa stworzyły okazją do lepszego poznania obu krajów, tradycji. Podczas spotkania pojawiły się elementy tańca, strojów ludowych, a nawet wątek kulinarny w postaci integracji przy zagranicznych potrawach. Z młodzieżą spotkali się także paraolimpijczycy. Zawodnicy opowiedzieli o swojej drodze realizacji pasji. Uczestnicy projektu przygotowali też happening. Zaprezentowali podczas niego Manifest Fair Play, który był efektem pracy nad ideałami olimpijskimi i ich obecnością w codzienności.
Wieczorem, podczas warsztatów, podsumowaliśmy nasze działania i przy pomocy narzędzia Geogebra wskazaliśmy kompetencje, które zdobyliśmy w trakcie realizacji projektu. Omówiliśmy również nasze plany na przyszłość – pełni nowych pomysłów i inspiracji, jesteśmy gotowi do kolejnych działań! Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do nas w Wiśle, za wspólnie spędzony czas i energię! Razem budujemy lepszy świat – pełen fair play, radości i wzajemnego szacunku - podsumowywali uczestnicy wymiany.
Realizacja projektu została wsparta przez dofinansowanie. Środki pochodziły od Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej.