– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo to wspaniała wiadomość. Będziemy mogli zrealizować swoje plany repertuarowe, ale też zadbać o niezbędny sprzęt, który będzie potrzebny szczególnie w czasie naszej przebudowy – mówi Iwona Woźniak, dyrektorka Teatru Zagłębia.
„Sostal” i spektakle dla dzieci
Z programu „Teatr” do sosnowieckiej instytucji trafi 67 tys. złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na produkcję spektaklu o roboczym tytule „Sostal, czyli herstorie budowy Sosnowca” w reżyserii Katarzyny Szyngiery. Jak wyjaśniają w teatrze, będzie to opowieść na podstawie tekstu Weroniki Murek o historii sosnowieckich i zagłębiowskich kobiet z początku XX, głównego okresu formowania się miasta.
– Tworzymy taki spektakl, bo widzimy potrzebę powstawania nowych źródeł dumy lokalnej pośród mieszkańców Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego. To też nasz kolejny etap konsekwentnie rozwijanej linii programowej Teatru Zagłębia – wyjaśnia Iwona Woźniak. Dodajmy, że spektaklowi towarzyszyć będzie cykl wykładów oraz zajęć teatralno-pedagogicznych dla młodzieży.
Kolejne pieniądze, 40 tys. złotych, pochodzą natomiast z programu „Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży” i zostaną przeznaczone na realizację spektaklu ruchowego dla przedszkolaków.
– Projekt powstanie we współpracy z Przystankiem Otwartej Kultury w Sosnowcu i przy konsultacjach dzieci z Przedszkola nr 33 w Sosnowcu. Celem jest rozwój sztuki dla przedszkolaków i ich opiekunów w duchu włączającego i nowoczesnego teatru dla dzieci, inspirowanego metodami pedagogiki teatru i nowej choreografii dla rodzin. W trakcie pracy artyści będą czerpali inspiracje od swoich małych widzów, konsultując swoje pomysły na działania z dziećmi. „Literówka” zostanie poświęcona wizualnemu i choreograficznemu potencjałowi liter, nie rezygnując jednocześnie z edukacyjnej funkcji teatru, jaką dla tej grupy wiekowej jest nauka alfabetu – wyjaśniają w Teatrze Zagłębia.
Pomysł na spektakl był rozwijany podczas 2. edycji rezydencji artystycznych „Sztuka się robi” organizowanych przez Teatr Miniatura w Gdańsku.
Sprzęt akustyczny i oświetleniowy
Z kolei 280 tys. złotych to kwota pozyskana w programie „Infrastruktura kultury”. Przeznaczona zostanie na doposażenie sprzętu akustycznego i oświetleniowego.
– Teatr Zagłębia w niedługim czasie będzie przechodził proces rozbudowy o nową przestrzeń sceniczną i – równocześnie – gruntowny remont zabytkowego obiektu. W tym czasie będziemy grać w formie wyjazdowej, nierzadko w dwóch miejscach jednocześnie. Sytuacja ta spowoduje większe zapotrzebowanie na sprzęt, w tym zestawy głośników, mikroportów i całego zaplecza akustycznego i świetlnego – dodaje Iwona Woźniak.
Teatr Zagłębia wnioskował o dofinansowanie doposażenia instytucji w kompatybilne z aktualnymi monitory sceniczne, większą ilość mikrofonów nagłownych, baz oraz końcówek mocy, a także kompatybilnego z obecnym zestawu oświetlenia scenicznego.
Jak podkreślają w sosnowieckiej placówce, z powodu rozbudowy Teatr Zagłębia zostanie zamknięty na kilka lat i przeniesiony do tymczasowej siedziby (co wiąże się z ogromnym przedsięwzięciem logistycznym, czyli demontażem i zabezpieczeniem całego zaplecza teatralnego) przyznana dotacja umożliwi również zabezpieczenie sprzętu w profesjonalnych skrzyniach, chroniących go podczas transportu.
10 milionów euro dla Teatru Zagłębia?
Dodajmy, że miasto stara się o dotację na rozbudowę Teatru Zagłębia.
– 10 milionów euro, czyli ponad 43 miliony złotych to pieniądze jakie możemy otrzymać na rozbudowę Teatr Zagłębia w Sosnowcu – zapowiedział niedawno Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Projekt znalazł się w wykazie przedsięwzięć priorytetowych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego.