Trwa druga edycja Festiwalu Przestrzeń Słowa w Sosnowcu. Spotkania, rozmowy, koncerty... Co nas jeszcze czeka?

W Zagłębiowskiej Mediatece trwa druga edycja Festiwalu Przestrzeń Słowa. Wstęp na poszczególne spotkania i koncerty jest bezpłatny. Część wydarzeń już za za nami, a co nas jeszcze czeka?

YouTube/ Luke De-Sciscio
Luke De-Sciscio

W czwartek, 20 października, rozpoczęła się II edycja Festiwalu Przestrzeń Słowa. W auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej zaplanowano w sumie siedem spotkań interdyscyplinarnych z pisarzami, muzykami i poetami z różnych części świata.

Wszystkie festiwalowe wydarzenia będą rozpoczynały się o godz. 18.00, wstęp na poszczególne spotkania i koncerty jest bezpłatny, a na większości spotkań istnieć będzie możliwość zakupu książek autorstwa zaproszonych gości informuje Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu.

Przyszłość świata pod znakiem zapytania

Organizatorzy II edycji festiwalu zorganizowali go pod hasłem "Nieznane". Pojęcie ma nawiązywać do nieznanej przyszłości świata. Organizatorzy zwrócili uwagę na nasilający się kryzys ocieplenie klimatu, pandemia, wojna w Ukrainie oraz starcie cywilizacji. Zdaniem inicjatorów te zmiany mogą też być początkiem nowego porządku ładu przyjaznego kuli ziemskiej.

Nieznane... Ten wątek lęku, niepewności, ale i nadziei będzie stanowił swego rodzaju intelektualną konstrukcję festiwalu, prowadząc tę opowieść o nieznanym jeszcze świecie, który powstanie na gruzach znanego podkreślają w bibliotece.

Organizatorzy również chcą podejść do spotkań literackich w innowacyjny sposób. Zgodnie z zamierzeniem mają one odbywać się w rytm aktualnej dynamiki wydarzeń i być interdyscyplinarne - odpowiednio dla kultury współczesnej, w której literatura coraz częściej wchodzi w interakcje z muzyką, sztukami wizualnymi, filmem oraz happeningiem.

Znakomici artyści, nie tylko z Polski

Wśród zaproszonych gości festiwalu znalazła się poetka Ewa Lipska oraz angielski pisarz, poeta i krytyk sztuki Rod Mengham. Przełomowym momentem festiwalu będzie koncert legendarnej formacji Variété. W jego trakcie odbędzie spotkanie z liderem i wokalistą grupy, a jednocześnie poetą Grzegorzem Kaźmierczakiem.

Osoby zainteresowaną bogatą tradycją songwriterów i songwriterek będą mieli możliwość wzięcia udziału w spotkaniu przebiegającym pod prowokacyjną nazwą „Songwriterzy, poeci czy nudziarze?”. Dyskusja zwieńczona zostanie koncertem brytyjskiego songwitera Luke’a De-Sciscio.

Natomiast dla miłośników poezji przygotowane zostało wydarzenie „Niespokojne: dynamiczny ląd”. Pośród kilku występujących poetów pojawią się tak głośne literackie osobowości jak Urszula Honek oraz Andrzej Muszyński. Finałowym akcentem spotkania będzie koncert zespołu Psie Lico, na czele którego stoi niezwykle utalentowany poeta Kalina Jaglarz.

Co jeszcze w programie?

Wydarzenia w ramach festiwalu odbywają się w wyznaczonych dnia. Podczas uroczystej inauguracji imprezy 20 października odbyło się spotkanie z Tadeuszem Sławkiem, Grzegorzem Jankowiczem oraz Ryszardem Koziołkiem, którzy dyskutowali nt. kondycji współczesnego świata oraz niepewnej przyszłości. Łącznie festiwal obejmuje siedem spotkań. Co jeszcze nas czeka?

  • Środa, 26 października, godz. 18.00
    NIEPEWNE: songwriterzy, poeci czy nudziarze?
    Rozmowa: Rafał Księżyk, Szymon Kloska
    Koncert: Luke De-Sciscio (Anglia)
  • Czwartek, 27 października, godz. 18.00
    NIESPOKOJNE: dynamiczny ląd
    Prezentacje poetyckie: Urszula Honek, Andrzej Muszyński, Sylwia Jaworska, Paweł Lekszycki, Jakub Pszoniak
    Dźwięki między słowa: Kalina Jaglarz (głos, gitara)
    Koncert: Kalina Jaglarz & Psie Lico
  • Piątek, 28 października, godz. 18.00
    NIEPODWAŻALNE: przytulę do ziemi ręką kwiat
    Koncert: Variété
    Spotkanie: Grzegorz Kaźmierczak
    Prowadzenie: Szymon Kloska
  • Sobota, 29 października, godz. 18.00
    NIEUSTAJĄCE: dalszy ciąg jest nietykalny
    Spotkanie: Ewa Lipska
    Performance literacko-muzyczny: Ewa Lipska (wiersze), Henryk Gembalski (skrzypce)
    Prowadzenie: Anna Marchewka