Przypomnijmy, że przebudowa dworca rozpoczęła się przed rokiem. Na początek przeprowadzono prace rozbiórkowe i konstrukcyjne – wzmocniono między innymi fundamenty. Powstały także nowe stropy i więźba dachowa. Jak informuje dąbrowski magistrat, teraz większość prac prowadzona jest we wnętrzach dworca. Trwa montaż instalacji elektrycznej, teletechnicznej i sanitarnej. Elementem prac wykończeniowych jest także tynkowanie ścian i układanie posadzki.
Po przebudowie w dawnym dworcu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej działać będą kasa, poczekalnia, toalety, a także dwa punkty komercyjne. Zarówno w samym budynku, jak i w jego otoczeniu zainstalowane zostanie energooszczędne oświetlenie, a do spłukiwania toalet wykorzystywana będzie woda deszczowa, magazynowana w specjalnych, podziemnych zbiornikach. W planach są ponadto powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmie miasto. – Planujemy przenieść tam Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości – wyjaśnia Marcin Bazylak, prezydent miasta.
Przebudowa dworca powinna zakończyć się w połowie 2023 roku i jest jednym z elementów Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 realizowanych przez PKP SA. Projekt przygotowany został przez poznańską GPVT Pracownię Architektoniczną S.C., a prace prowadzi spółka Berger Bau Polska z Wrocławia. Inwestycja kosztuje 15,6 mln złotych.