W czwartek, 6 grudnia, ulicami Sosnowca przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku towarzyszyło mu hasło: „Dziś dzień wesoły!”, czyli fragment kolędy „Z narodzenia Pana”.
- Na pierwszy rzut oka kontrastuje to z dzisiejszym czasem wielu wątpliwości, pytań, pandemii i społecznych niepokojów, natomiast ma przypomnieć, że Boże Narodzenie niesie ze sobą radość, radość ponadczasową, której nie są w stanie przysłonić nawet tak trudne okoliczności - podkreśla ks. Michał Chmiel.
Wspólnymi siłami orszak zorganizowały trzy parafie: Św. Jacka (Dańdówka), Św. Floriana (Zagórze), Chrystusa Króla (Klimontów) oraz Najświętszej Maryi Panny Różańcowej (Zagórze). Wszyscy uczestnicy spotkali się o godz. 11.30 na pl. Papieskim, gdzie wspólnie kolędowali.
Skąd się wzięła tradycja Orszaku Trzech Króli?
W Polsce po raz pierwszy orszak został zorganizowany w 2009 roku w Warszawie. Wówczas szkoła „Żagle” prowadzona przez Stowarzyszenie „Sternik” wpadła na pomysł zaaranżowania ulicznych jasełek. Początkowo – w 2005 roku były one organizowane w postaci skromnych jasełek, na szkolnej scenie. Po upływie 3 lat coraz więcej dzieci przyłączało się do przedstawienia, co nie uszło uwadze mediów, które nagłośniły wydarzenie.
– O ile właściwa historia Orszaku Trzech Króli rozumianego jako uliczne jasełka, rozpoczęła się w roku 2009 i od tego momentu liczona jest jego pierwsza edycja, to szkolne jasełka przygotowywane przez uczniów „Żagli” – wystawiane najpierw na scenie szkolnej, a później teatralnej – mogą być traktowane jako „prahistoria” Orszaku – czytamy na stronie Fundacji Orszaku Trzech Króli.
Przez pierwsze dwa lata orszak odbywał się wyłącznie w Warszawie. Od 2011 roku w Polsce 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. Dzięki tej decyzji pośrednio, wzrosło zainteresowanie wydarzeniem i w 2011 do akcji dołączyło 5 miast, a rok później były to już 24 miejscowości. Rekordowy wynik został zanotowany w 2020 roku, gdzie w orszaku wzięło udział około 1,3 mln osób. W tym roku Orszak Trzech Króli ma się odbyć w 668 miejscowościach.
Idea ulicznych jasełek przyjęła się również za granicą, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze.
Od 2010 do 2012 papież Benedykt XVI pozdrawiał uczestników polskich orszaków. Papież Franciszek kontynuował tę tradycję.