Włodzimierz Mazur był wychowankiem i wieloletnim piłkarzem Zagłębia. Z sosnowieckim klubem dwukrotnie zdobył Puchar Polski (1977, 1978). W 1977 roku został także królem strzelców ligi polskiej. W barwach Zagłębia rozegrał w sumie 289 meczów, w których strzelił 80 bramek. Występował także we francuskim Stade Rennais i Górniku Wojkowice. W reprezentacji Polski w latach 1976-1982 rozegrał 23 spotkania, zdobywając trzy gole. Pojechał na mistrzostwa świata w Argentynie (1978) – wystąpił tam w jednym meczu, przeciwko gospodarzom. Zmarł nagle 1 grudnia 1988 roku, w wieku zaledwie 34 lat. Został pochowany na cmentarzu w Milowicach.
Pomnik upamiętni tego zasłużonego dla Zagłębia i utalentowanego piłkarza. Dwa dni przed odsłonięciem rzeźby, 18 kwietnia, przypadać będzie rocznica urodzin Mazura – gdyby żył, skończyłby 70 lat. Autorem pomnika Włodzimierza Mazura jest Karol Badyna, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i twórca między innymi rzeźby przedwojennego prezydenta Sosnowca Aleksego Bienia. Badyna jest autorem i wykonawcą wielu rzeźb znajdujących się w kraju i za granicą, w tym pomnika Artura Rubinsteina w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, pomnika Fryderyka Chopina w ogrodzie botanicznym w Singapurze, pomnika Jezusa Miłosiernego w Stąporkowie, Izaaka Bashevisa Singera w Biłgoraju, a także serii siedmiu „Ławeczek Jana Karskiego” w Waszyngtonie, Kielcach, Nowym Jorku, Łodzi, Tel-Awiwie, Warszawie i Krakowie.
Przypomnijmy, że imieniem Włodzimierza Mazura nazwano niewielki park na Juliuszu, znajdujący się u zbiegu ulic Spadochroniarzy, Minerów i Czołgistów. Mazur przed laty mieszkał w pobliżu.