W Parku Sieleckim w Sosnowcu powstaje ogród deszczowy. Poprawi mikroklimat i będzie oczyszczał wodę

W sosnowieckim Parku Sieleckim powstaje ogród deszczowy. To inwestycja realizowana z budżetu obywatelskiego. Ogród deszczowy sprawdza się w terenie silnie zurbanizowanym podkreślają pomysłodawcy projektu.

FB/ Arkadiusz Chęciński
Park sielecki sosnowiec

Nowość w Parku Sieleckim

650 metrów kwadratowych taką powierzchnię zajmie nowa atrakcja zlokalizowana na terenie popularnego miejsca wypoczynku. Park Sielecki wzbogaci powstający ogród deszczowy. Prace już się rozpoczęły. W ich ramach powstanie także specjalny zbiornik retencyjny. Będzie miał powierzchnię 37 mkw. Jak podają urzędnicy miejscy, zostanie usytuowany w najniższym punkcie parku pomiędzy placem koncertowym, z którego także będzie spływała woda, a ul. 3 Maja. Zasadzone w nowym miejscu gatunki mają wyróżniać się zróżnicowaniem.

Zależy nam, żeby rośliny nie były monokulturowe. Wokół zbiornika nasadzimy różne gatunki trwa i bylin, w samym oczu też będą rośliny. Zapewnimy bioróżnorodność – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński prezydent Sosnowca.

Oprócz przyrodniczych atrakcji goście skorzystają także z elementów małej architektury. Będą na nich czekać leżaki oraz stoły.

Czym jest ogród deszczowy?

Nowa inwestycja powstaje dzięki zaangażowaniu samych mieszkańców. Był to jeden z projektów zgłoszonych w 2022 roku do Budżetu Obywatelskiego Miasta Sosnowiec. Jak tłumaczą autorzy wniosku, przyrodnicza atrakcja w centrum miasta sprzyja zarówno środowisku, jak i mieszkańcom.

Ogród deszczowy charakteryzuje się specyficznym doborem roślin do stworzenia ogrodów deszczowych wykorzystuje się głównie tzw. rośliny hydrofitowe, które za pomocą korzeni i kłączy zatrzymują zanieczyszczenia z pobranej przez siebie wody. Ogród deszczowy w pojemniku sprawdza się w terenie silnie zurbanizowanym, z nawierzchniami utwardzonymi. Nie tylko poprawia estetykę i mikroklimat miejsca, ale też oczyszcza wodę i zatrzymuje ją w krajobrazie czytamy w opisie zadania.

Wodę deszczową można wykorzystywać na wiele przydatnych sposobów. Dotyczy to także gospodarstw domowych. Sosnowiec ma za sobą kilka lat realizacji projektu „Podlej deszczem”. Dzięki niemu mieszkańcy mają okazję postarać się o dotację na instalacje wykorzystujące właśnie deszczówkę.

O środki mogą ubiegać się osoby fizyczne, które są właścicielem lub posiadającą inny tytuł prawny do nieruchomości położonych w granicach administracyjnych miasta. Dotacja możne być przeznaczona na zakup, montaż i wykonanie robót ziemnych lub modernizację istniejącej instalacji tłumaczą urzędnicy miejscy.

Sosnowiec tężnia otwarcie

Może Cię zainteresować:

Sosnowiec: w kwietniu ponownie uruchomione zostały tężnie w Parku Sieleckim i w Parku im. Jacka Kuronia. To inwestycje z budżetu obywatelskiego

Autor: Urszula Ważna

30/04/2024

Park Dietla w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Sosnowiec. „Perła Pogoni”, czyli nowe oblicze Parku Dietla. Wyremontowane zostaną alejki, schody, pojawią się też elementy małej architektury

Autor: Urszula Ważna

27/10/2023