Środki z KPO na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Zagórzu
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że z wszystkich wniosków o dofinansowanie, które złożyły placówki medyczne z całej Polski, pozytywną opinię dostało 149 wniosków, a z nich 83 dostały rekomendacje do udzielenia im wsparcia.
Jeden z nich zgłosił Sosnowiecki Szpital Miejski w postaci projektu mającego na celu poprawę jakości oraz dostępności opieki długoterminowej poprzez modernizację infrastruktury zakładu opiekuńczo-leczniczego w Zagórzu.
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (ZOL) przy ulicy Dworskiej w Sosnowcu to placówka funkcjonująca w strukturach Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Sp. z o. o. (w restrukturyzacji). Służy pacjentom wymagającym całodobowej opieki medycznej ze względu na stan zdrowia, niesprawność fizyczną czy brak samodzielności, ale nie wymagającym leczenia w oddziale szpitalnym. Przebywają tam osoby przewlekle chore oraz pacjenci, którzy mają ukończony proces diagnozowania, przeszli kompletny proces operacyjny lub leczenie zachowawcze i hospitalizacja na oddziale nie jest już potrzebna, ale niezbędny jest stały nadzór lekarza, profesjonalna pielęgnacja lub rehabilitacja. Obecnie liczba łóżek w placówce to 77.
Kwota dofinansowania to 20 milionów złotych z funduszy tzw. Krajowego Planu Odbudowy. Ma być przeznaczona na wsparcie opieki długoterminowej wobec rosnących potrzeb demograficznych i obowiązujących standardów poprzez modernizację infrastruktury oraz rozbudowę zakładu, zakup sprzętu i ogólną poprawę warunków pobytu podopiecznych w placówce. Inwestycja zwiększy liczbę miejsc do 102, co pozwoli skrócić czas oczekiwania pacjentów na przyjęcie.
Plany inwestycji obejmują m. in.:
- przebudowę i modernizację pawilonów: A, B, C i D;
- stworzenie nowoczesnych przestrzeni dla pacjentów – jadalni, pomieszczeń terapeutycznych, stref rekreacyjnych;
- zakup nowoczesnego sprzętu medycznego;
- poprawa ergonomii pracy personelu medycznego.
„Nowy ZOL będzie składał się z dwóch pięter i dwóch odcinków pielęgnacyjnych. Na parterze znajdą się bardziej samodzielni pacjenci, a na pierwszym piętrze osoby wymagające pełnej opieki. Całkowity koszt inwestycji wyniesie blisko 24 mln zł, a jej zakończenie planowane jest w 2026 roku.” -
- czytamy w komunikacie szpitala
KPO na SOLO czyli sieć Specjalistycznych Ośrodków Leczenia Onkologicznego
Sosnowieckiej lecznicy przyznano także środki w wysokości 28 milionów złotych na rozwój onkologii w kierunku diagnostyki i zabiegów w dziedzinie chirurgii, ginekologii oraz urologii. Wszystko to w ramach sieci Specjalistycznych Ośrodków Leczenia Onkologicznego (SOLO)
Fundusze pochodzą z naboru do programu „Rozwój i modernizacja infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych" w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Celem projektu modernizacji i rozbudowy szpitala jest poprawa dostępności oraz jakości świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności w zakresie diagnostyki i leczenia onkologicznego. Inwestycja zakłada modernizację infrastruktury, zakup nowoczesnego sprzętu medycznego oraz poprawę warunków pobytowych pacjentów.
Dzięki uzyskanym środkom szpital zyska nowoczesne pomieszczenia, które spełniają współczesne wymogi dotyczące opieki onkologicznej. Zostanie wydzielony pododdział Urologii Onkologicznej na Oddziale Urologii oraz utworzona pełnoprofilowa pracownia endoskopii i kolonoskopii. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań, powinien poprawić się komfort pobytu w szpitalu pacjenta i pracy personelu. Oddział zostanie dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, co pozwoli im na swobodne poruszanie się podczas pobytu w szpitalu.
Zakupią nowoczesny sprzęt i aparaturę
Przewidziany jest zakup nowego, kluczowego dla szpitala sprzętu i aparatury medycznej. Będą to m.in.:
- wysokiej klasy tomograf komputerowy; badanie 160-warstwowym aparatem umożliwi szybką diagnostykę i uchwycenie nawet najmniejszych zmian; pozwoli to pełniej realizować drugi, podstawowy cel szpitala obok leczenia, czyli diagnostykę;
- najnowszej generacji ultrasonograf z funkcją biopsji fuzyjnej, system endoskopowy i laparoskop, laser urologiczny i histeroskop, zestawy diatermii dla sal operacyjnych oddziałów: chirurgii, ginekologii i urologii; pozwolą na jeszcze precyzyjniejszą diagnostykę i skuteczniejsze leczenie nowotworów, co powinno zaowocować lepszymi wynikami terapii a w konsekwencji poprawą jakości życia pacjentów;
Inwestycja pozwoli lekarzom na korzystanie z zaawansowanych urządzeń medycznych, co przyczyni się do podnoszenia ich kompetencji. Stanowić też będzie o zwiększeniu atrakcyjności sosnowieckiej placówki jako miejsca pracy dla najlepszych specjalistów. Już na etapie realizacji projektu przewidziano szkolenia z zakresu obsługi nowego sprzętu, co pozwoli na pełne wykorzystanie jego możliwości w diagnostyce i terapii, a także podniesie kompetencje zatrudnionego personelu.
Materiał powstał w ramach współpracy z Urzędem Miasta Sosnowiec. Za jego treść odpowiedzialność ponosi redakcja.

Może Cię zainteresować: