W Szpitalu Miejskim w Sosnowcu w 2021 roku na świat przyszło 736 dzieci. Jakie były najpopularniejsze imiona nadawane w mieście dzieciom?

Sosnowiecki Szpital Miejski podsumował rok 2021. W placówce na świat przyszło ponad 700 dzieci i 7 par bliźniąt.

Instytut Publico
Szpital Miejski w Sosnowcu

Szpital Miejski w Sosnowcu w 2021 roku przyjął 736 porodów. Chłopców urodziło się więcej – 387, zaś dziewczynek 348. Co ciekawe, w zeszłym roku w sosnowieckim szpitalu przyszło na świat aż 7 par bliźniaków. Najwięcej dzieci urodziło się czerwcu (72), a najmniej w grudniu (44).

Najpopularniejsze imiona to...

Jak podaje Urząd Stanu Cywilnego, w Sosnowcu najczęściej nadawanymi imionami dla dzieci były: Zuzia, Lena, Julia, Maja oraz Szymon, Jan i Filip. Najmniej spotykane, ale najciekawsze okazały się imiona Diego i Carlos. Coraz częściej rodzice decydują się na imiona Magda czy Kuba, zamiast na Magdalena i Jakub.

Porodówka w sosnowieckim szpitalu jest jedną z najlepiej ocenianych przez pacjentki w regionie. Jak podkreślają w placówce, posiada wysokiej klasy aparaturę i sprzęt medyczny. Każda sala wyposażona została w pełny węzeł sanitarny, stanowiska do pielęgnacji noworodków, funkcjonalne i nowoczesne łóżka, które posiadają elektroniczne sterowanie oraz system przywoływania personelu.

Pierwszy kontakt najważniejszy

Mimo pandemii każdej mamie może podczas porodu towarzyszyć jedna osoba. Wsparciem dla przyszłych mam jest kadra lekarzy specjalistów i położnych. Szpital posiada II stopień referencyjności. Oznacza to, że jest przystosowany do opieki nad kobietami w ciąży zagrożonej. Zarówno noworodki, jak i wcześniaki objęte zostaną specjalistyczną opieką.

Opieka nad dziećmi od urodzenia do wypisu odbywa się w systemie „rooming-in”. Dzieci przebywają razem z mamą w sali na łóżkach najazdowych.

– Już na sali porodowej, niezależnie od rodzaju porodu, jeśli stan zdrowia pacjentki i dziecka na to pozwala, noworodek ułożony jest na piersi mamy. Pierwszy kontakt „skóra do skóry" to najważniejszy i najpiękniejszy moment dla obojga – podkreśla dr Ewa Płachta, kierownik oddziału noworodków i wcześniaków sosnowieckiego szpitala.

#RodzęWSosnowcu

Oddział ginekologiczno-położnicy w październiku ubiegłego roku zmienił się w Kliniczny Oddział Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej. Zapoczątkowało to współpracę ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Do kadry szpitala dołączyli lekarze specjaliści, doktorzy i profesorowie uniwersytetu.

Dodajmy, że profil na Facebooku pod nazwą #RodzęWSosnowcu, to pomysł położnych Oddziału Ginekologiczno-Położniczy Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Stanowi on przestrzeń do dzielenia się zdjęciami swoich nowonarodzonych pociech. Położne angażując się w projekt co tydzień dodają zdjęcia noworodków z profesjonalnych sesji zdjęciowych, rzecz jasna za zgodą rodziców. Oprócz zdjęć na profilu nie brakuje postów edukacyjnych. Dotyczą one m.in. edukacji okołoporodowej, porad ciążowych i porodowych, a także informacji o przygotowaniu się do powitania dziecka na świecie.