508 dzieci urodziło się w 2021 roku w Dąbrowie Górniczej. 491 z nich przyszło na świat na oddziale położniczo-ginekologicznym w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. W 2021 roku szpital przeszedł modernizację zarówno pod kątem kadrowym, jak i wyposażenia. Otwarty został również nowy blok porodowy, co również ma wpływ na to, że przyszłe mamy coraz częściej wybierają właśnie ZCO.
W 2021 roku w dąbrowskim szpitalu przyjęte zostały 4 ciąże bliźniacze. Większość porodów, bo aż 256, odbyło się naturalnie, reszta dzieci przyszła na świat poprzez cesarskie cięcie. 50 noworodków urodziło się wagą powyżej 4 kilogramów.
Nowy zespół, nowy sprzęt
W ubiegłym roku blok porodowy w Zagłębiowskim Centrum Onkologii został zmodernizowany. Wyremontowane zostały pomieszczenia, zmianie uległo wyposażenie. Zatrudniono również nowy zespół położnych.
– Na oddziale noworodkowym zatrudniono doradców laktacyjnych, którzy pozytywnie wpłynęli na stosunek liczby mam karmiących piersią. Poszerzono zakres badań diagnostycznych po porodzie, dzięki czemu u większości dzieci wykonywane jest USG głowy, jamy brzusznej oraz stawów biodrowych. Co ważne, w zakres podstawowych badań noworodków wprowadzono przesiewowy test w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni, tzw. SMA. Wprowadzono również możliwość planowanych konsultacji kardiologicznych, a także wdrożono prostą profilaktykę przeciwbólową przed wykonywaniem procedur nieprzyjemnych dla noworodka. Porodówka doposażona została w sprzęt i aparaturę medyczną, co zdecydowanie zwiększyło bezpieczeństwo wykonywanych procedur medycznych – mówi dr Justyna Surmik, kierownik Oddziału Noworodkowego.
Skóra do skóry
Biorąc pod uwagę istotny kontakt rodzica z dzieckiem od pierwszych chwil jego narodzin, praktykowany był kontakt „skóra do skóry”. Mimo pandemii i obowiązujących restrykcji w szpitalu udało się również przeprowadzić porody rodzinne.
– W naszym szpitalu można urodzić w pozycjach wertykalnych, skorzystać z aromaterapii, lub przezskórnej stymulacji nerwów prądem, tzw. TENSA. Oferujemy również możliwość immersji wodnej, a w najbliższym czasie mamy nadzieję wprowadzić porody do wody – wyjaśnia dr Jacek Schab, ordynator Oddziału Położniczo–Ginekologicznego.
Przypomnijmy, że Zagłębiowskie Centrum Onkologii jest szpitalem wielospecjalistycznym. Może więc także oferować młodym mamom opiekę pod kątem innych dolegliwości np. diagnostyki i leczenia cukrzycy ciążowej, w jednym z dwóch w województwie śląskim Oddziałów Diabetologii. To kolejny atut placówki i powód, dla którego przyszłe mamy coraz częściej wybierają właśnie Oddział Położniczo-Ginekologicznego w ZCO.