Pierwsza taka operacja w ZCO
W Zagłębiowskim Centrum Onkologii odbyła się pierwsza operacja endoprotezoplastyki stawu biodrowego połączonego elementem udowym z endoprotezą stawu kolanowego, tzw. „total femur". Zabieg miał miejsce pod koniec 2021 roku i dał 74-letniej pacjentce szansę na samodzielne poruszanie się. Zabiegi tego typu pozwalają uniknąć amputacji kończyn oraz dają nadzieje na odzyskanie sprawności osobom po urazach i leczeniu onkologicznym.
Operacja została przeprowadzona na Oddziale Ortopedii dąbrowskiego szpitala. Była to pierwsza operacja tego typu w tej placówce. Wskazaniem do operacji było niepowodzenie leczenia wieloodłamowego złamania osteoporotycznej kości udowej.
Tego typu operacje są szansą na przywrócenie zdrowia i komfortu poruszania się dla wielu Pacjentów zmagających się z urazami kończyny dolnej. Cieszymy się, że wśród naszych lekarzy są cenieni eksperci w zakresie chirurgii ortopedycznej, lek. Piotr Kuc i lek. Wojciech Koniec, dzięki czemu mogliśmy wdrożyć ten typ zaawansowanych operacji i rozwijać się z myślą o naszych Pacjentach – mówi dr n. med. Tomasz Szczepanik, p.o. Dyrektora Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.
Ostateczność, gdy inne metody nie działają
Całkowita endoprotezoplastyka stawu biodrowego połączona elementem udowym (zastępującym kość udową) ze stawem kolanowym jest zabiegiem rzadko wykonywanym. Stanowi rozwiązanie, gdy doszło już do nieudanych zabiegów alloplastyki stawu biodrowego i kolanowego oraz gdy mamy do czynienia z leczeniem onkologicznym.
Umiejętność stosowania tej rzadkiej metody leczenia stawia Zagłębiowskie Centrum Onkologii na równi z najlepszymi placówkami specjalizującymi się w dziedzinie ortopedii nie tylko w regionie, ale również w kraju oraz pokazuje wysoki potencjał placówki, w który warto inwestować – podkreśla Prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.
CZYTAJ WIĘCEJ:
- Wizualizacje zmian, które nastąpią na ul. Królowej Jadwigi oraz al. Piłsudskiego w Dąbrowie Górniczej (24zaglebie.pl)
- Dąbrowa Górnicza. Megality na Bukowej Górze. Te głazy obrobili i ustawili ludzie, są dowody! (24zaglebie.pl)
- Dąbrowa Górnicza. W Strzemieszycach Wielkich powstanie nowe rondo. Koszt inwestycji to 7,7 mln złotych (24zaglebie.pl)
Nie było innego wyboru
Zabieg wykonany pod koniec 2021 roku polegał na na usunięciu endoprotezy stawu biodrowego i kości udowej, a następnie zaimplantowaniu w to miejsce tzw. „total femur", czyli endoprotezy stawu biodrowego połączonego elementem udowym z endoprotezą stawu kolanowego. Operacji poddana została 74-letnia pacjentka. Kobieta pierwotnie leczona była z powodu złamania szyjki kości udowej, do którego doszło w 2020 roku. Wcześniej wykonano endoprotezoplastykę stawu biodrowego. Uraz był jednak dużo poważniejszy, doszło do złamania wielofragmentowego dalszej części kości udowe. Wówczas dokonano zespolenia trzonu kości udowej, które kilkukrotnie uległo destabilizacji. Nie uzyskano także pożądanego zrostu złamania. Z tego powodu lekarze zdecydowali się na zastosowaniu nowej metody operacyjnej, czyli całkowitej wymianie kości udowej.
Dzięki zabiegowi Pacjentka odzyskała możliwość poruszania się. Proces leczenia rozpoczął się jeszcze w 2020 roku, od naprawy złamania szyjki kości udowej. Był on długi i momentami bolesny, jednak dzięki zastosowaniu radykalnego rozwiązania w postaci implantu modularnej protezy poresekcyjnej, składającej się z endoprotezy stawu biodrowego, elementu udowego oraz endoprotezy stawu kolanowego, chora porusza się z pełnym obciążeniem operowanej kończyny już od drugiej doby po zabiegu – mówi lek. Wojciech Koniec, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, przeprowadzający operację i dodaje: – Stan Pacjentki jest bardzo dobry i pozostaje ona pod kontrolą przyszpitalnej Poradni Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej naszej placówki.