Jak zapowiadają organizatorzy, Zagłębiowski Maraton Nauki to niepowtarzalna okazja do spotkania z nauką w samym sercu regionu śląsko-dąbrowskiego. – Zagłębianie się w tajemnice budowy świata to jeden z najszlachetniejszych celów człowieka, jak zauważył Galileusz. Właśnie z myślą o odkrywaniu nowych spostrzeżeń i pogłębianiu zrozumienia otaczającego nas świata, organizujemy ten Maraton Nauki – podkreślają.
Zagłębiowski Maraton Nauki rozpocznie się w poniedziałek, 26 lutego – uroczystą inauguracją, a także wykładem, który rozpocznie kolejne 35 różnorodnych wydarzeń, podzielonych na sześć tematycznych tygodni. Maraton zakończy się 14 kwietnia.
Zajęcia w kolejnych tygodniach związane są z konkretnymi tematami. To „Różnorodność w zarządzaniu z elementami prawa”, „Rozwój nowych technologii, narzędzi informatycznych opartych na sztucznej inteligencji”, „Pedagogika i jej subdyscypliny – nauka w służbie praktycznej wiedzy”, „Światowy Tydzień Mózgu”, „Światowy Tydzień Autyzmu”, „Lecznictwo, terapia, prowadzenie zdrowego trybu życia – profilaktyka i zdrowe odżywianie”
Wydarzenia związane z Zagłębiowskim Maratonem Nauki odbywać się będą w Akademii Humanitas, która prowadzi zapisy na zajęcia. Co istotne, liczba miejsc na każde z wydarzeń wynosi 250 osób, wyjątkiem są zajęcia „Fakty i mity na temat autyzmu – prelekcja i test wiedzy o autyzmie dla dzieci” zaplanowane na 4 kwietnia (g. 11-13), w których uczestniczyć będzie mogło 100 osób.
Na zajęciach będzie się można spotkać z ekspertami, którzy przekształcą złożone teorie w fascynujące opowieści, przybliżając codzienne zjawiska w sposób zaskakujący i inspirujący. – To nie będzie zwykłe wydarzenie naukowe – to podróż intelektualna, która zaintryguje i pobudzi do refleksji nad tajemnicami rzeczywistości – zachęcają organizatorzy.