19 kwietnia o godz. 18.00 obędzie się w Sali Widowiskowo-Koncertowej Muza w Sosnowcu (ul. Warszawska 2) koncert "Wieczór z Pianistą – Wspomnienie o Władysławie Szpilmanie". Godzinę później zaplanowano uroczystość nadania Muzie imienia Władysława Szpilmana oraz otwarcie stałej ekspozycji "Szpilman znaczy Muzyk".
Wystąpią:
- Marek Bracha – fortepian
- Andrzej Szpilman – słowo
Andrzej Szpilman przeczyta fragmenty książki "Pianista", autorstwa swojego ojca, przy akompaniamencie Marka Brachy, jednego z najlepszych współczesnych pianistów, komentatora Konkursu Chopinowskiego.
Syn Władysława Szpilmana, Andrzej, mieszka za granicą. Do Sosnowca przyjechał specjalnie na uroczystość poświęconą ojcu.
- Zawsze byłem poruszony tym, jak Sosnowiec dba o pamięć o moim ojcu. Wracam do Sosnowca, gdzie czuję się jak w domu. Od wielu lat obserwuję rozsądną politykę kulturalną w Sosnowcu. Trzeba wiedzieć, że człowiek jest kształtowany przez swoje otoczenie, ludzi. Mój ojciec tu wyrósł, tu uczył się wiolonczeli, potem fortepianu - mówi Andrzej Szpilman.
Szpilman. Bohater lokalnej sosnowieckiej tożsamości
Władysław Szpilman urodził się w 1911 roku w Sosnowcu, zmarł w 2000 r. w Warszawie. Był kompozytorem, aranżerem, pianistą żydowskiego pochodzenia. Historia jego życia zainspirowała Romana Polańskiego do nakręcenia oscarowego filmu "Pianista". Obok Jana Kiepury i Jacka Cygana, Władysław Szpilman jest jednym z najbardziej kultywowanych bohaterów lokalnej tożsamości w Sosnowcu.
Motywem przewodnim wystawy "Szpilman znaczy Muzyk" w Muzie jest działalność muzyczna Władysława Szpilmana. Skupiona wokół pozyskanych przez Sosnowiec obiektów (m.in. pianina, na którym artysta komponował oraz jego pióra - oba przedmioty zostały kupione przez miasto na aukcji organizowanej przez dom DESA Unicum w Warszawie) ekspozycja jest próbą zaprezentowania Szpilmana jako artysty wszechstronnego. Komponował nie tylko muzykę rozrywkową, z której jest najbardziej znany, ale także muzykę klasyczną. Był wybitnym pianistą i autorem muzyki do filmów, a także szefem kameralnego Kwintetu Warszawskiego, z którym koncertował na całym świecie. To on wymyślił festiwal w Sopocie i skomponował sygnał Polskiej Kroniki Filmowej, uznany przez autorytety muzyczne za mistrzowski.
Bilety na koncert są jeszcze dostępne w cenie 20 zł:
- online na stronie kiepura.pl
- w kasie biletowej ECK, ul. Będzińska 65
- w kasie biletowej MUZA, ul. Warszawska 2