Śmierć pieszej 28-latki. Czy prokuratorka z Sosnowca, która spowodowała tragiczny wypadek, straci immunitet? Magdalena Z. uchodzi za człowieka Zbigniewa Ziobry

Prokurator Okręgowy w Krakowie, który prowadzi sprawę śmiertelnego wypadku w Sienicznie koło Olkusza z listopada ubiegłego roku, zwrócił się do Sądu Najwyższego o uchylenie immunitetu byłej szefowej Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu Magdaleny Z., która jest podejrzana o jego spowodowanie. Wcześniej ten sam prokurator wydał postanowienie o postawieniu jej zarzutów, co byłoby możliwe dopiero wówczas, gdyby SN przychylił się do powyższego wniosku. Na światło dzienne wyszły nowe okoliczności w sprawie.

fot.: Kacper Głowacki @ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (Facebook)
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Śmigłowiec SP-DXB. 2024.

Wracamy do zdarzenia, które opisywaliśmy w artykule z 18 grudnia 2024 roku.

Przypomnijmy, że w czwartek, 28 listopada 2024 roku, około godziny 12:47, we wsi Sieniczno koło Olkusza (województwo małopolskie) doszło do wypadku, w następstwie którego śmierć poniosła 28-letnia kobieta.

Ze wstępnych ustaleń wynikało, że 56-letnia kierująca pojazdem marki Kia Rio utraciła panowanie nad pojazdem, w wyniku czego wpadła w poślizg i potrąciła poruszającą się poboczem drogi krajowej nr 94 (Kraków – Bytom) pieszą. Pokrzywdzoną przetransportowano śmigłowcem do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie zmarła następnego dnia w wyniku licznych urazów.

Prokuratorka kierowcą

Za kierownicą samochodu siedziała 56-letnia prokuratorka Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu. Na miejscu została poddana przez policję badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, których wynik wynik był negatywny. Pobrano też od niej próbki krwi do dalszych badań, w ramach standardowej procedury w takich przypadkach. Kierującej zatrzymano prawo jazdy (jako środek zapobiegawczy) oraz zabezpieczono samochód, celem przeprowadzenia badania stanu technicznego oraz telefon (w ramach postępowania dowodowego).

Śledztwo

Postępowanie w sprawie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym prowadzi 5 Wydział Organizacyjny Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

„Dnia 2 kwietnia 2025 roku Prokuratura Okręgowa w Krakowie zwróciła się do Sądu Najwyższego z wnioskiem o uchylenie immunitetu prokuratorskiego prok. Magdalenie Z., które jest niezbędne, aby było możliwe przedstawienie zarzutów jak we wcześniej wydanym postanowieniu.” –

– powiedziała naszej redakcji pełniąca funkcję Rzecznika Prokuratury Okręgowej w Krakowie prokurator Oliwia Bożek-Michalec.

Chodzi o postanowienie, o którym mówił komunikat następującej treści:

„W dniu 12 marca 2025 roku Prokuratura Okręgowa w Krakowie wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów z art. 177 par 2 kk w zw. z art. 177 par 1 kk wobec Magdaleny Z. Zarzuty te związane są ze zdarzeniem jakie miało miejsce w dniu 28 listopada 2024 roku w miejscowości Sieniczno woj. małopolskiego, w wyniku którego na skutek doznanych obrażeń śródczaszkowych śmierć poniosła piesza Dorota B. Z uwagi na to, że sprawczyni wypadku jest Prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu ogłoszenie Magdalenie Z. zarzutów oraz przesłuchanie jej w charakterze podejrzanej będzie możliwe dopiero wówczas gdy zostanie uchylony przysługujący jej immunitet. W dniu dzisiejszym Prokuratura Okręgowa w Krakowie skierowała do Sądu Najwyższego wniosek o zezwolenie na pociągnięcie Magdaleny Z. do odpowiedzialności karnej.”

W komunikacie przywołane są następujące przepisy kodeksu karnego:

art.177 § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
art.177 § 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Na nasze pytanie, z czego wynika czteromiesięczny okres pomiędzy zdarzeniem a zwróceniem się o uchylenie immunitetu prawdopodobnej winnej, Prokuratura Okręgowa w Krakowie odpowiedziała, że w tym czasie prowadzone było śledztwo, w którego toku m. in. przesłuchano świadków, zasięgnięto opinii Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przeprowadzono sekcję zwłok ofiary oraz zlecono badanie techniczne pojazdu. Przeprowadzono też rekonstrukcję przebiegu zdarzenia z udziałem biegłego specjalisty w dziedzinie wypadków drogowych.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie jednocześnie wyjaśnia, że postanowienie o postawieniu zarzutów nie jest równoznaczne z czynnością postawienia zarzutów, gdyż uniemożliwia to immunitet prokuratorski podejrzanej, którego ona sama nie może się zrzec. Stąd wniosek o jego uchylenie do Sądu Najwyższego.

Nieumyślne spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Według dostępnej nam wiedzy, w odpowiedzi na apele bliskich ofiary zdarzenia, zgłosił się świadek. To kierowca, który miał jechać bezpośrednio za samochodem prowadzonym przez domniemaną sprawczynię wypadku i widzieć kierującą Kią, jak schyla się po coś podczas prowadzenia pojazdu bezpośrednio przed tragicznym momentem. Wcześniej pojawiały się nieoficjalne informacje, jakoby sama podejrzana miała tłumaczyć policjantom, że straciła kontrolę nad autem w wyniku nieuwagi spowodowanej poszukiwaniem telefonu.

Kim jest podejrzana o spowodowanie wypadku?

Magdalena Z. kierowała Prokuraturą Okręgową w Sosnowcu od momentu jej powstania w dniu 1 marca 2021 roku do dnia 27 marca 2024 roku, kiedy odwołana została przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara w związku ze zmianą koalicji rządowej i powołaniem nowego rządu trzy miesiące wcześniej.

Na powyższe stanowisko powołał ją ówczesny Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Bezpośrednio wcześniej Magdalena Z. kierowała Prokuraturą Rejonową Sosnowiec-Południe w Sosnowcu. Spekulowano, że należy do zaufanych ludzi noszącego to samo nazwisko Zbigniewa Ziobry, gdyż nie objęły jej czystki na stanowiskach prokuratorskich z 2016 roku. Pikanterii dodaje fakt, że o utworzenie Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu zabiegał bliski przyjaciel i współpracownik Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry – pochodzący z Sosnowca ówczesny Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski, obecny szef Trybunału Konstytucyjnego, którego sylwetkę przedstawialiśmy tutaj.

Zginęła młoda mama

Poszkodowaną jest 28-letnia Dorota Bejger, która w momencie wypadku szła po swoją córkę Maję do szkoły. Świadkowie mówią, że codziennie pokonywała drogę, której ok. 70-100 metrów biegnie szerokim poboczem wzdłuż ruchliwej trasy. Mimo poruszania się w bezpiecznej odległości od jezdni, uderzenie pojazdu odrzuciło poszkodowaną o kilka metrów, powodując u niej rozległe urazy wielonarządowe, w tym mózgu, które w konsekwencji doprowadziły do śmierci. Pogrzeb Doroty Bejger odbył się 6 grudnia 2024 roku.

Pomóż nam stworzyć najlepszy portal dla Zagłębia Dąbrowskiego. Weź udział w krótkiej ankiecie – odpowiedz na pytania. Z góry dziękujemy!

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ilustracja poglądowa.

Może Cię zainteresować:

Sieniczno. Śmiertelny wypadek koło Olkusza spowodowała prokuratorka z Sosnowca. Czy młoda kobieta zginęła przez jej lekkomyślność?

Autor: Robert Lechowski

18/12/2024

Prezydent RP Andrzej Duda i prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Świeczkowski

Może Cię zainteresować:

Bogdan Święczkowski, kontrowersyjny prokurator z Sosnowca został prezesem Trybunału Konstytucyjnego

Autor: Robert Lechowski

10/12/2024

Czeladź. Pożary śmietników. 4 –5 kwietnia 2025.

Może Cię zainteresować:

Ulice w ogniu! Niespokojna noc dla tysięcy mieszkańców Czeladzi. Spłonęło 16 wiat i altanek śmietnikowych. Straty to ćwierć miliona złotych!

Autor: Robert Lechowski

07/04/2025

Reklama