Zgodnie z przyjętą pod koniec października 2022 r. uchwałą sosnowieckiej rady miasta, tamtejsi seniorzy między 65. a 74. rokiem życia mieli otrzymać bon na szczepienie przeciwko grypie. Finansowany z budżetu miasta bon miał pokrywać połowę kosztów zakupu szczepionki przeciw grypie, włączonej do wykazu leków refundowanych. Świadczenie to miało funkcjonować do końca tego roku, przy czym ustalenie prawa do bonu i jego wypłata miały następować nie z „automatu”, lecz na wniosek mieszkańca.
Uchwałę sosnowieckiej rady miasta unieważnił wojewoda
I tą właśnie uchwałę 2 grudnia unieważnił wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek. Powód? Sprzeczność z ustawą o świadczeniach rodzinnych (a to właśnie na jej zapisy powołali się radni). Jak zwraca uwagę nadzór prawny wojewody, podstawowym celem świadczeń, o których mowa w tej ustawie, jest wspomaganie rodziny w realizacji jej funkcji (głównie opiekuńczej, wychowawczej i edukacyjnej).
- Tymczasem ustanowione w badanej uchwale świadczenie w postaci bonu na szczepienie przeciw grypie nie jest adresowane do rodziny, ale beneficjentami przedmiotowego świadczenia są osoby w wieku od 65. do 74. lat, będące mieszkańcami Sosnowca – wytykają urzędnicy wojewody.
Twierdzą oni, że przywołane w podstawie prawnej uchwały przepisy „nie są adekwatne do zawartych w jej treści postanowień merytorycznych”, a samo świadczenie, mimo że nieuzależnione od kryterium dochodowego, ze względu na jego przedmiot ma raczej charakter świadczenia z zakresu pomocy społecznej a nie świadczeń rodzinnych. Tyle, że w myśl ustawy o pomocy społecznej przyznanie zasiłków celowych (także w formie bonów), poddane jest rygorom jej przepisów i następuje w drodze decyzji administracyjnej. Co więcej ustawa ta nie daje radzie gminy kompetencji w zakresie ustalania celów, na jakie zasiłki te mogą być przeznaczane, a opisany w niej katalog świadczeń ma charakter zamknięty.
Jest inny sposób na przyjęcie podobnej uchwały
Reasumując, zdaniem urzędników wojewody, brak też podstaw do uznania ustanowionego przez sosnowieckich radnych świadczenia jako świadczenia z zakresu pomocy społecznej.
- Należy jednak zauważyć, iż w aktualnie obowiązującym systemie prawnym istnieje norma, która uprawnia Radę do działania w przedmiotowej materii, poprzez przyjęcie programu polityki zdrowotnej – podpowiadają wskazując, że programy takie mogą opracowywać, wdrażać, realizować i finansować m.in. jednostki samorządu terytorialnego.
Może Cię zainteresować:
W Będzinie seniorzy mogą się bezpłatnie zaszczepić przeciwko grypie. Jak skorzystać z programu?
Może Cię zainteresować: