Nowoczesny sprzęt został zakupiony z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Jak podkreślają w szpitalu, to łatwe w obsłudze urządzenie, a jego możliwości „pozwalają sprostać najnowszym wymaganiom angiografii i małoinwazyjnych zabiegów naczyniowych, ze szczególnym uwzględnieniem radiologii zabiegowej i chirurgii naczyniowej”. – Sprzęt, który został zastąpiony nowym służył pacjentom naszej placówki przez 11 lat. Dzięki niemu wykonano niemal 6000 zabiegów. Jest to technologiczny skok o dekadę w kwestii jakości i innowacyjności przeprowadzanych zabiegów z użyciem angiografów. Aparat będzie głównie wykorzystywany przez zespół chirurgów naczyniowych, również do realizacji ministerialnego projektu endowaskularnego leczenia udaru mózgu (trombektomia) – powiedział Krzysztof Bestwina, dyrektor naczelny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5.
– Angiografia to badanie oparte na medycznej technice obrazowania, pozwalające na wizualizację wnętrza naczyń krwionośnych oraz organów w ciele, z koncentracją na układzie krwionośnym: żyłach, tętnicach oraz komorach serca – podkreśla Krzysztof Szaniewski, pełniący obowiązki dyrektora ds. medycznych sosnowieckiego szpitala. – Badanie wykonane najnowszej generacji urządzeniem teraz może zostać przeprowadzone dzięki zastąpieniu popularnego środka kontrastującego – dwutlenkiem węgla, wyłączając konieczność stosowania środka kontrastowego do żył pacjenta uczulonego na ten preparat, a następnie obrazowanie przy użyciu metod opartych o techniki wykorzystujące w znacznie mniejszej ilości promieniowanie rentgenowskie. Za pomocą angiografii ocenić można stan naczyń praktycznie w całym ciele: od badań krążenia mózgowego, przez naczynia krwionośne w obrębie głowy, tętnice szyjne, krążenie krwi w płucach, w tętnicach wieńcowych (angiografia wieńcowa, koronarografia), a także naczyniach w jamie brzusznej – dodaje.
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom urządzenia możliwe jest wykonanie wirtualnego skanu 3D pacjenta wraz z możliwością planowania zabiegu na modelu komputerowym. To znacznie skraca czas zabiegu i minimalizuje odczuwalny dyskomfort pacjentów.