Nie ma nic bardziej traumatycznego niż to co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Na terenie naszego kraju jest już ponad 2 mln gości z Ukrainy, w tym ogromna grupa dzieci - podkreślał prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.
Trauma wśród dzieci
Stowarzyszenie Moc Wsparcia od ponad 12 lat zajmuje się udzielaniem wsparcia dla dzieci, które w swoim życiu doświadczyły trudnych sytuacji wiążących się z traumą. Jest organizacją pozarządową o charakterze non-profit, która działa na rzecz ochrony dzieci przed zaniedbywaniem i krzywdzeniem. Członkowie udzielają nie tylko pomocy psychologicznej, ale również psychoterapeutycznej i prawnej dzieciom krzywdzonym, ich rodzinom oraz opiekunom.
Działanie było planowane jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie. Stowarzyszenie we współpracy z miastem docelowo planuje stworzyć miejsce, w którym sosnowieckie dzieci z traumą otrzymają pomoc. Wobec obecnej sytuacji, w głównej mierze tą pomoc otrzymają obywatele Ukrainy. Później stowarzyszenie ma zamiar poszerzyć swoją działalność na teren innych miast w Polsce.
Sosnowieccy specjaliści zostaną przeszkoleni
Na początku kwietnia zespół psychologów klinicznych z Izraela zajmie się przeszkoleniem specjalistów z Sosnowca w zakresie terapii po doświadczeniu traumy w wyniku konfliktów zbrojnych. Wsparcie szkoleniowe otrzymają również ukraińscy psychologowie, którzy swoje schronienie przed wojną znaleźli w Sosnowcu.
Sytuacja jest bardzo dużym wyzwaniem. To, co dzieje się teraz jest jednym obszarem działań, bardzo istotnym i ważnym. W momencie, kiedy uchodźcy znajdą już schronienie, otrzymają żywność i zaczynają czuć się pewnie, to w okresie do 3 tygodni zaczynają się pojawiać pewne urazowe elementy w funkcjonowaniu tych osób - mówił Adrian Drdzeń, prezes Stowarzyszenia.
Nowa rzeczywistość
Sytuacja na Ukrainie niezwykle obciąża nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Dotychczas spokojne, pokojowe i bezpieczne życie zamieniło się w koszmar, którego najmłodsi bardzo często nie rozumieją. Ogarnia ich trach o tą część rodziny, która pozostała w kraju walczyć, niepewność czy jeszcze kiedykolwiek się spotkają. Dodatkowego stresu dostarcza nowa rzeczywistość w obcym kraju, obcym domu i obcej szkole.
Konflikt zbrojny oddziałuje nie tylko na ukraińskie pociechy. Dostęp do mediów, napływające zdjęcia, filmy i wiadomości wpływają również na młodych Polaków. Bardzo istotna jest rozmowa z dzieckiem, ale czasem nawet to nie wystarczy i należy sięgnąć po pomoc specjalisty.
Odłączają dzieci od ich uczuć. Odbierają im zaufanie do ludzi i izolują. Trudno im wtedy polegać na dorosłych. Świat staje się nieprzewidywalny i niebezpieczny. Dzieci zmuszone są do zamknięcia się, zaprzeczenia urazowi i odizolowaniu od innych w celu ochrony siebie i przetrwania. Dzieci, które doświadczyły traumy potrzebują bezpiecznych miejsc i wsparcia specjalistów, którzy rozumieją ich doświadczenia i mogą pomóc im się wyleczyć – dodał Adrian Drdzeń.
Centrum Profilaktyki i Psychoterapii Traumy działa w budynku MDK „Kazimierz” przy ulicy Głównej 19. Osoby potrzebujące wsparcia mogą umówić się telefonicznie dzwoniąc pod numery: 531 921 674 lub 507 744 924. Od przyszłego tygodnia dostępna będzie również strona internetowa centrum.