125 lat temu w Sosnowcu powstał Teatr Zagłębia. Opierając się na planach Karola Steczkowskiego teatr wybudował sosnowiecki przedsiębiorca żydowskiego pochodzenia Janusz Szymański, właściciel hoteli i zakładów gastronomicznych. Teatr rozpoczął swoją działalność w lutym 1897 roku jako Teatr Zimowy, w 1918 roku przemianowany został na Teatr Polski, a w 1924 – na Teatr Miejski. Po wojnie stał się drugą sceną Teatru Śląskiego, a po 1955 roku funkcjonuje już pod obecną nazwą.
Spektakle, koncerty, drzewa…
Dla Teatru Zagłębia rok 2022 jest szczególnie ważny. To nie tylko rok jubileuszu. Wiadomo już bowiem, że placówkę czeka modernizacja i rozbudowa. Za kilka lat pojawi się nowa scena, która będzie powrotem do tradycji – w latach I wojny światowej przy teatrze działała bowiem scena letnia.
W roku jubileuszu oczekiwać można specjalnych spektakli – pierwszy zaplanowano na 1 kwietnia, będzie to „Poskromienie Złośnicy” Williama Shakespeare’a w reż. Jacka Jabrzyka z opracowaniem dramaturgicznym Huberta Sulimy. Będą też koncerty. Co więcej, na 125-lecie istnienia Teatru Zagłębia postanowiono zasadzić 125 drzew.
Sadzenie zaplanowano na 6 kwietnia w dzielnicy Maczki w Sosnowcu posadzone zostanie 125 dębów, które stworzą „las Teatru Zagłębia”. Ta niezwykła inicjatywa jest dobrym krokiem w stronę ochrony środowiska, w którym to każdego dnia wycinana jest duża liczba drzew. – Czekamy teraz na wyznaczenie dokładnego miejsca przez nadleśnictwo – wyjaśnia Roksana Wasilewska, rzeczniczka Teatru Zagłębia. Dodajmy, że wydarzenie jest otwarte i udział może wziąć każdy – teatr zaprasza swoich widzów.