Zagłębie pomaga powodzianom. Z Sosnowca na Dolny Śląsk wyruszył kolejny transport z darami, trwa zbiórka potrzebnych produktów

W miastach Zagłębia od kilku dni trwa zbiórka darów dla powodzian. Z Sosnowca na Dolny Śląsk ruszył kolejny już transport z darami, w Czeladzi uruchomiono kolejny punkt, do którego można przynosić produkty, natomiast w Będzinie kolejna zbiórka prowadzona będzie w sobotę, 21 września. Pomoc organizowana jest także w Dąbrowie Górniczej.

Fot. OSP Sosnowiec-Cieśle/ FB: Arkadiusz Chęciński
Na Dolnym Śląsku pomagają strażacy-ochotnicy z Sosnowca

W Sosnowcu zbiórka darów dla powodzian prowadzona jest już od kilku dni. W mieście produkty przynosić można do kilkudziesięciu punktów, główny to Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia przy ulicy Szymanowskiego 5A (działa w godzinach 6-22), a w akcję zaangażowane są także między innymi szkoły i przedszkola (w godzinach pracy).

W środę do Wałbrzycha ruszył pierwszy transport darów zebranych w Sosnowcu, w sumie 17 ton produktów (między innymi ok. 4 tysięcy butelek wody, 150 kartonów artykułów żywnościowych, chemia gospodarcza i produkty higieny osobistej, a także karma dla zwierząt). W czwartek wyruszył kolejny – tym razem do Głuchołazów. Są w nim dary nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale także Psar, Bobrownik czy Wojkowic.

– Teraz pora na załadowanie trzeciego samochodu! – zapowiada Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Jak dodaje: – Aktualizujemy listę potrzeb. Co najbardziej jest potrzebne na terenach powodziowych? Łopaty, kalosze, rękawice (do łokcia), woda, napoje, żywność z długim okresem przydatności, żywność dla zwierząt (sucha karma i puszki), środki higieniczne, baterie (tylko nowe), latarki.

Jak już informowaliśmy, we wtorek na Dolny Śląsk pomagać powodzianom pojechali strażacy z OSP Sosnowiec-Cieśle.

Transporty darów z Zagłębia

W Czeladzi na początku tygodnia uruchomiono punkt zbiórki darów w hali MOSiR przy ulicy Sportowej, natomiast w czwartek, 19 września, kolejny – w pasażu M1 przy ulicy Będzińskiej 80.

– To wygodne miejsce do składania darów, bo nie trzeba po zakupach daleko ich nosić. Chcemy na początku przyszłego tygodnia wysłać pierwszy czeladzki transport darów dla potrzebujących – informuje Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Zbiórka na rzecz powodzian trwa od 18 do 21 września w godzinach otwarcia CH M1. Najpotrzebniejsze produkty – między innymi suchą żywność, wodę w butelkach, środki czystości, baterie oraz karmę dla zwierząt – wkładać można przygotowanych koszy w godzinach otwarcie M1. Z kolei w hali MOSiR Czeladź produkty przyjmowane są do godziny 20.

Z kolei w Będzinie dary dla powodzian przyjmowane są w Urzędzie Miasta, ale dodatkowa akcja zostanie zorganizowana w najbliższą sobotę, przy ulicy Sportowej.

– W sobotę, 21 września, od godz. 14.00 do 23.00, przy Szkole Podstawowej nr 10 będziemy zbierać wodę, benzynę, suchy prowiant, środki czystości, środki dezynfekcyjne, środki odgrzybiające, produkty higieniczne, karma dla zwierząt, pompy i osuszacze, koce, poduszki, śpiwory, powerbanki, ładowarki i artykuły dla dzieci – podkreśla Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.

W akcji uczestniczą też strażacy

W Dąbrowie Górniczej zbiórkę dla powodzian prowadzi Stowarzyszenie Równe Babki. Dary można przynosić do siedziby Centrum Aktywności Obywatelskiej (ul. Sienkiewicza 6A), a także do remiz Ochotniczych Straży Pożarnych.

– Powódź, która z największą siłą przetacza się przez południe Polski, dotknęła Śląsk, Opolszczyznę i Dolny Śląsk, wyrządziła tam ogromne szkody. Wiele osób straciło dach nad głową i cały dobytek. Dlatego każdy, tak jak jest w stanie, może wesprzeć mieszkańców zalanych terenów. W weekend ruszyły zbiórki, a pomieszczenia w CAO szybko zaczęły wypełniać się darami. To, czego aktualnie brakuje na zalanych terenach dynamicznie się zmienia – informuje dąbrowski magistrat.

Stowarzyszenie Równe Babki przygotowało „listę potrzeb”. Oto, co jest potrzebne:

  • żywność z długim terminem ważności (gotowe dania w słoikach i konserwy),
  • chemia gospodarcza,
  • chemia do czyszczenia,
  • baterie AA i AAA,
  • tzw. czyściki: gąbki, szmaty, szczotki ryżowe.

Dary można przynosić do Centrum Aktywności Obywatelskiej, gdzie przyjmowane są przez całą dobę – zebrane produkty trafią tam, gdzie będą najbardziej potrzebne. Zbiórka potrwa do 23 września. Dary można przynosić także do remiz Ochotniczych Straży Pożarnych – zwykle przyjmowane są w godzinach popołudniowych lub wieczornych.

Kolejny transport w kierunku południowo-zachodniej Polski wyruszy na dniach zapowiada MArcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.
Strażacy z OSP Sosnowiec-Cieśle

Może Cię zainteresować:

Strażacy z Sosnowca pojechali do Kłodzka walczyć ze skutkami ze skutkami powodzi. „Wracajcie cali i zdrowi”

Autor: Grzegorz Lisiecki

17/09/2024

PSP Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

Po wielkiej ulewie: czy sytuacja w miastach Zagłębia jest już opanowana? „Cały czas działamy”

Autor: Grzegorz Lisiecki

15/09/2024

Woda odsłania coraz więcej zniszczeń

Może Cię zainteresować:

Sytuacja powodziowa w Śląskiem stabilizuje się. Od północy straż pożarna nie odnotowała nowych zdarzeń

Autor: Redakcja

18/09/2024