Związek Gmin Jurajskich to stowarzyszenie gmin z województwa śląskiego i małopolskiego położonych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Powstał w 1991 roku po to, aby promować Jurę. Do Związku Gmin Jurajskich należą między innymi zagłębiowskie miasta – Dąbrowa Górnicza, Siewierz i Sławków. W zeszłym roku do tej organizacji, po 14 latach nieobecności, wrócił Olkusz, teraz jest nowy członek.
Włodowice to najmniejsze i najmłodsze miasto w województwie śląskim, bo miastem są stały się 1 stycznia 2023 roku. Włodowice mają niespełna 1200 mieszkańców, a całej gminie, w której jest kilka sołectw, mieszka ponad 5100 osób. Choć małe, to jednak Włodowice mają bogatą historię – pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi bowiem z 1220 roku. W związku z podatkami pisał o nich biskup krakowski Iwo Odrowąż – jako o Wlodowyczach. Prawa miejskie Włodowicom nadał król Polski Ludwik Węgierski, a miejscowość straciła je w 1870 roku, co było częścią carskich represji za powstanie styczniowe…
Dziś Włodowice są atrakcyjnie turystycznie. Miejscowość leży na Szlaku Orlich Gniazd czy Szlaku Warowni Jurajskich (w obu przypadkach trasa prowadzi odcinkiem Doliny Białki Zdowskiej), a także szlaków rowerowych. We Włodowicach znajdują się ruiny pałacu wybudowanego w latach 1669-1681 przez kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego i rzymskokatolicki kościół świętego Bartłomieja Apostoła. Kamień węgielny pod jego budowę został położony w 1701 roku. Kościół został konsekrowany w 1708 roku, a ołtarze – w 1787 roku.
– Włodowice jak i cała gmina, bogate są również w historyczne naturalne jurajskie atrakcje turystyczne. Nie sposób nie wspomnieć o znanych i lubianych Skałach Rzędkowickich – podkreślają w Związku Gmin Jurajskich.